Fed bilanço küçültme oranını yarıya indirmeyi planlıyor.

Federal rezerv, elindeki hazine menkul kıymetlerini azaltma hızını düşürerek mevcut oranı yaklaşık ortaya indirmeyi hedefliyor. Bu hamle bilanço küçültme sürecini uzatmayı ve olası piyasa aksaklıklarını en aza indirmeyi amaçlıyor. FED’in bugün açıklanan 19-20 mart tarihli politika toplantısının tutanakları yetkililerinin genellikle niceliksel sıkılaştırma QT olarak adlandırılan bilanço küçültme stratejisinin geleceğini düşündüklerini gösteriyor. FED’in 2017’den 2019’a kadar QT ile yaşadığı ve piyasalarda önemli dalgalanmalara yol açan önceki deneyimi bu kez daha temkinli bir yaklaşım için fikir birliğine varılmasına neden oldu.
Halihazırda FED, 60 milyar dolara kadar hazine tahvilinin ve 35 milyar dolara kadar mortgage tahvilinin yeniden yatırım yapılmaksızın aylık olarak vadelerinin dolmasına izin veriyor. Ancak tutanaklar yetkililerin hazine tahvilleri için aylık vadesi dolan tahvil oranını kabaca yarıya indirmeyi düşündüklerini ancak ipotekli tahviller için istenen vadesi dolan tahvil oranına ulaşmadaki zorluklar nedeniyle ipotekli tahvil vadesi dolan tahvil sınırını korumayı düşündüklerini ortaya koydu. Fed nihayetinde ağırlıklı olarak hazine tahvillerinden oluşan bir portföy tutmayı hedefliyor. Fed azaltma hızını yavaşlatarak genel bilanço küçültmesinin kapsamını belirlemede daha fazla hareket alanına sahip olabileceğine inanmaktadır. Küçülmeyi yavaşlatma kararı, bilanço büyüklüğünde daha küçük bir nihai küçülme anlamına gelmektedir.
Capital economics analistleri geçtiğimiz yıl aylık 95 milyar dolarlık bir üst sınıra rağmen Fed tarafından gerçekleştirilen aylık ortalama çekilişin özellikle ipotekli konut satışlarındaki eksiklik nedeniyle 76 milyar dolar olduğunu gözlemişlerdir. Hazine’ye özgü çıkışlarının aylık 30 milyar dolara ayarlanabildiğini öngörüyorlar. Azaltılmış hızın benimsenmesini halinde, bankacılık sektörü rezervlerinin mevcut seviyeleri göz önüne alındığında QT sürecinin bir yıl daha devam etmesi bekleniyor. JP morgan ekonomisti michael feroli FED’in mayıs ayı başında yapılacak bir sonraki federal açık piyasa kamitesi FOMC toplantısında hazine tavanının düşürüleceğini açıklayacağını ve değişikliklerin muhtemelen mayıs ayı ortasında yürürlüğe gireceğini öngörüyor.
Devam eden QT girişimi fed’in COVID-19 salgının başlamasıyla başlayan varlıklarındaki önemli genişlemeyi tersine çevirme stratejisinin bir parçası. FED’in bilançosu agresif hazine ve mortgage menkul kıymet alımları nedeniyle mart 2020’de 4,4 trilyon dolardan 2022 yazında 9 trilyon dolara yükseldi. O zamandan bu yana fed, varlıklarını yaklaşık 1,5 trilyon dolar azaltmayı başardı.
Bu azaltımın amacı, finansal sistemdeki fazla likiditeyi çekerek FED’in bol rezervler olarak adlandırdığı durumdan bol rezervlere geçiş yapmaktır. “BOL” rezervlerin tam seviyesi tanımlanmıştır, ancak normal para piyasası oranı oynaklığı için yeterli likiditeyi sürdürmesi ve FED’in federal fon oranı üzerindeki kontrolünü sağlaması beklenmektedir.