Fed başkanı mester olası faiz indirimlerini öngörüyor.

Cleveland federal rezerv bankası başkanı loretta mester salı günü yaptığı açıklamada, Federal Rezerv’in bu yıl içinde faiz oranlarını düşürme yolunda olabileceği görüşünü dile getirdi, ancak böyle bir kararı desteklemek için daha fazla ekonomik veriye ihtiyaç olduğunu vurguladı.
National assocaition for business economics cleveland association for business economics ve team neo tarafından ortaklaşa düzenlenen bir etkinlikte konuşan mester, ekonominin beklediği mester’in bu tutumu enflasyonun %2’lik hedefe doğru düşüşünü sürdürmesine ve işgücü piyasası ile ekonomik büyümenin güçlü kalmasına bağlı. Mester koşulların beklentileriyle uyumlu olması halinde kademeli bir faiz indirimi öngörüyor.
Yine de mester, beklenen düşüş eğilimini teyit etmek için gelecek enflasyon verilerinin önemini de vurguladı. Mester, bir karar vermek için yeterli bilginin elde edilmesinin biraz zaman alabileceğini belirterek, Federal açık piyasa komitesi’nin FOMC 30 nisan ve 1 mayıs’ta yapılması planlanan bir sonraki toplantısına kadar yeterli veriye sahip olmayabileceğini öne sürdü.
Mart ayı FOMC toplantısında yetkililer gecelik hedef oran aralığını %5,25 ila %5,5 olarak korudu ve yıl içinde üç faiz indirimi öngördü. Yine de yılın başında beklenenden daha güçlü gelen enflasyon rakamları fed’in potansiyel faiz düşürme eylemlerinin zamanlaması ve kapsamı hakkında soru işaretleri yarattı.
Haziran ayında emekli olacak olan ve şu anda FOMC’nin oy hakkına sahip bir üyesi olan mester, para politikasının şu anda iyi konumlandırıldığında ve merkez bankasının faizleri ayarlamadan önce gelen verileri değerlendirmesine izin verdiğine inanıyor.
Önce gelen verileri değerlendirmesine yavaş da olsa düşmeye devam etmesini bekliyor ve aceleci faiz indirimlerine karşı uyarıyor. Mester, enflasyonun istikrarlı bir şekilde %2’ye döndüğüne dair somut kanıtlar olmadan faiz oranlarının çok erken ya da çok hızlı bir şekilde düşürülmesinin enflasyonun kontrol altına alınmasında kaydedilen ilerlemeyi tehlikeye atabileceğini belirtti.