FED başkanı goolsbee faiz politikasında dengeyi vurguladı.

Chicago federal rezerv başkanı austan goolsbee Federal Rezerv’in faiz oranı politikasında dengenin önemini vurgulayarak oldukça kısıtlayıcı bir duruşun sürdürülmesinin potansiyel risklerini kabul etti.
Yakın zamanda yaptığı bir açıklamada goolsbee mevcut faiz oranı seviyelerinin süresinin göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizerek, uzun süreli kısıtlamanın işsizlik oranlarının yükselmesine yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Chicago radyo istasyonu WBEZ ile konuşan goolsbee federal rezerv’in gelecekteki para politikası planları hakkında spesifik bilgiler vermedi. Yine de merkez bankasının 2024 yılında üç faiz indirimi olasılığını destekleyecek veriler aradığını belirtti.
FED’in karar alma süreci, yılın başından bu yana devam eden ve potansiyel faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda şüphe uyandıran enflasyon nedeniyle karmaşık bir hal aldı. Federal Rezerv’in gösterge niteliğindeki gecelik faiz oranı halen %25 ile %5,50 arasında belirlemiş olup, bu aralık genel olarak ekonomik faaliyeti yavaşlattığı düşünülen bir aralıktır. Goolsbee ekonominin güçlü kalmaya devam etmesine rağmen, büyümesinin 2023’e kıyasla yavaşladığını gözlemlendi.
Goolsbee ayrıca, ekonomik veriler ile kamuoyunun ekonomiye ilişkin duyarlılığı arasındaki uyumsuzluğa da değinerek, kararlarını yönlendirmede verilere daha fazla güvenmeyi tercih ettiğini belirtti. Politika yapıcıların enflasyonu kontrol etme ve ekonomik büyümeyi destekleme hedeflerini dengelemeleri nedeniyle FED’in faiz politikasının sonuçları yakından izleniyor.