Fed başkanı Daly 2024’te üç faiz indiriminin makul olduğunu düşünüyor.

San francisco federal rezerv bankası başkanı Mary Daly salı günü yaptığı açıklamada, federal rezerv’in bu yıl faiz oranlarını üç kez düşürmesinin makul olarak beklenebileceğini ifade etti. Daly bu öngörünün kesin olmadığını ve başta enflasyon ve iş gücü piyasası koşulları olmak üzere ekonomik göstergelere bağlı olarak ayarlanabileceğini vurguladı. Las vegas nevada’da düzenlenen bir etkinlik sırasında daly mevcut faiz oranının korunmasının şimdilik uygun olduğunu belirtti. Geçtiğimiz ay Daly diğer fed politika yapıcılarıyla birlikte, enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam etmek amacıyla kısa vadeli faiz oranlarının %5 25 %5,5 aralığında tutulması yönünde oy kullanmıştı. Enflasyon oranları 2022 ortalarındaki zirvelerinden düşmüş olsa da Fed’in %2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Daly, enflasyonun kademeli olarak düşmesi ve hem işgücü piyasasının hem de ekonomik büyümenin güç göstermesi nedeniyle ekonominin ve para politikasının şu anda iyi bir konumda olduğunu belirtti. Daly mevcut ekonomik manzara göz önüne alındığında faiz oranını değiştirmeye acil bir ihtiyaç olmadığının altını çizdi. Fed politika yapıcıları toplu olarak 2024 yılında üç çeyrek puanlık faiz indirimi olasılığını öngörüyor. Ancak geçen ay yayınlanan tahminlere göre, yetkililerin neredeyse yarısı, yani on dokuz kişiden dokuzu bu yıl iki ya da daha az indirim öngörüyor.
Daly ayrıca erken faiz indirimlerinin kalıcı olarak yüksek enflasyona yol açabilecek risklerinin de altını çizdi. Daly para politikasında esnekliğin önemini vurgulayarak, enflasyonun beklenenden daha inatçı olması halinde daha az faiz indiriminin gerekli olabileceğini belirtti.
Tersine işgücü piyasası zayıflarsa ya da enflasyon beklenenden daha hızlı düşerse, daha fazla sayıda faiz indirimi düşünülebilir.
Bu nedenle federal rezerv’in 2024 yılında faiz oranlarına yaklaşımı ihtiyatlı ve gelişen ekonomik koşullara uyarlanabilirlik ile karakterize edilmektedir.