Fast ücretli mi, fast özellikleri.

Özellikle araç gayrimenkul vb. alım satım işlemlerinde işlemin çok daha güvenli ve süratli gerçekleşmesine imkan vererek EFT sisteminin yarattığı gerilimden uzaklaşmış olacak.
FAST Ücretli mi.
Günümüzde zaman en kıymetli değerlerden biri. Bankaların EFT, havale işlemlerinden müşterilerden ücret talep edebildiği bir ortamda FAST kullanımının ücretsiz olmasını beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. FAST sisteminin kullanımının yaygınlaşması stratejisi doğrultusunda TCMB tarafından bankalardan mesaj ücreti almayacak. Bankaların müşterilerinden tahsil edecekleri ücretlere ilişkin değerlendirmeler TCMB tarafından sürüdürülüyor. Bizim görüşümüz EFT ve havale ücretlerinin üzerinde olacağı yönünde. Özellikle mesai saatleri dışında ve bayramlar ve resmi tatil günlerinde kullanılacak bir ürün olarak avantajlı ama maliyetli bir ürün olarak dikkati çekiyor. FAST altyapısı ile kasada kalmak, hesabı ödeyememek, kirayı geç yatırmak gibi sıkıntılar geçmişte kalacak. Tabi böyle bir zamanda size destek çıkacak bir tanıdığınız varsa. Geciken kiranın FAST ile gönderimi sırasında ortaya çıkan maliyete kimin katlanması gerektiğini kira sözleşmelerinde görmeye başlayabilirsiniz.
Kolay adresleme sistemi kolas nedir.
TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre fast ile eş zamanlı olarak hayata geçirilecek olan, bilgiler kullanılarak gönderimine imkan veren sistemin adı kolay adresleme sistemi KOLAS gönderebilmek mümkün olacak. Bu bilgilerle para gönderiminde paranın doğru hesaba geçmesi için gerekli olan operasyonel maliyetlerin nasıl yansıtılacağını zaman gösterecek.
FAST ile ne zaman para gönderilebilecek.
İlk aşamada 18 aralık’tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınacak ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılacak. FAST sistemine halihazırda 21 banka ile entegrasyon sağlandı. Çalıştığınız bankaların KOLAS tercihleriniz ile sizden bilgli istemeye başladıklarını görebilirsiniz. Garanti BBVA fast ve kolas entegrasyonunu tamamlayarak Garanti BBVA mobil müşterilerinin kullanımına açacağını açıklayan ilk banka oldu.