FAST nedir, fast güvenli mi.

TCMB’nin yeni bir ödeme sistemi olarak geliştirdiği FAST fonların anlık ve sürekli transferi ile farklı bankalardaki hesaplara saniyeler içerisinde 7 gün 24 saat TL para transferi yapabilme alt yapısı 8 ocak 2011’den itibaren pilot olarak kullanılmaya başlandı. Katılımcı bankalardan mobil ve internet bankacılığı kanallardan 50 TL’ye kadar işlemlerini FAST ile yapabilecekler. FAST sisteminin üst limiti olan 1000 TL’ye 2021 ocak ayı sonuna kadar geçiş kademeli olarak gerçekleşecek. FAST fonların anlık ve sürekli transferi türkiye cumhuriyeti merkez bankası tarafından geliştirilen türkiye bankacılık sistemine kayıtlı gerçek veya tüzel kişilerin farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde 7 gün 24 saat gerçekleştirmesine imkan veren bir ödeme para transferi altyapısıdır.
EFT nedir fast ile EFT arasında ne fark var.
EFT elektronik fon transferi yine TCMB tarafından geliştirilmiş gerçek veya tüzel kişilerin farklı bankalarda bulunan hesapları arasındaki TL cinsinden fonların elektronik ortamda iletilmesine imkan veren bir sistemdir.
EFT sisteminde bazı kısıtlar vardır. En önemlisi kısıt EFT sisteminde işlemler hafta içi ve çalışma günlerinde mesai saatleri içinde içinde gerçekleştirilebilir.
Yani bayramlar ve resmi tatillerde iş günlerinde akşam 17:30’dan sonra eft yapılamaz. Ancak bir sonraki iş günü işlemin yapılması için talimat verilebilir. İkinci kısıt ile paranın gönderilen hesaba geçmesi için gerekli süreyle ilgilidir. EFT anlık bir işlem değildir. Sistem teslimat konusunda bir süre taahüdünde bulunmaz. Pratikte EFT talimatı verdiğiniz bankanın, altyapı, platform, fonların gönderildiği bankanın altyapısına ve fon tutarına bağlı olarak paranın gönderilen hesaba geçmesi 5 dakika ile 2 saat arasında bir süre alabiliyor. TCMB tarafından geliştirilen FAST altyapısı ile bu süre saniyelere inebilecek, katılımcılar arası uçtan uca bir para transferi işleminin ortalama 2-3 saniyede tamamlanması hedeflenirken en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilecek.