Faiz oranları neler.

Asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcuna yüzde 3.66 akdi faiz oranı uygulanıyor. Ödenmiş olan borç, asgari ödeme tutarının altındaysa asgari tutarının ödenmeyen kısmına yüzde 3.96 gecikme faizi uygulanıyor.
Nakit çekim faiz oranı yüzde 4.42 nakit çekim gecikme faiz oranı yüzde 4,72 olarak belirlendi.
Nakit çekimde erken ödeme önemi
Eğer kredi kartıyla 10 bin lira nakit çekim yapılırsa yüzde 4,66 oranında faizle ertesi ayki ekstreye yansıtılıyor. 10 bin liralık nakit çekime toplamda 442 lira faiz ve 133 lira vergi ortaya çıkıyor 10 bin liralık borç 1 ay sonra 10 bin 575 liraya yükselmiş oluyor. Nakit çekimlerde ne kadar erken ödeme yaparsanız o kadar menfaatinize olacak ve daha az faiz ödemiş olursunuz.
Dünya genelinde sadece Türkiye’de kredi kartı borcuna taksit yapılıyor. Diğer tüm ülkelerde kredi kartı borçlarına taksitlendirme gibi avantajlar bulunmuyor.
Kredi kartına hangi düzenleme gelebilir.
Kredi kartlarına taksit uygulaması kaldırılabilir, asgari ödeme tutarları artırılabilir.
İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti aylık net belgeli gelirin en fazla 2 katı takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı olabiliyor. Bu tutarlar düşürülebilir ve maaşı 20 bin lira olan birisinin 1 milyon lira limitli kredi kartı limiti 80 bin liraya gerileyebilir. 80 bin lirayı aşan borç da kapatılana kadar ödenmesi talep edilebilir. Caydırıcı olması için kredi kartı faiz oranları artırılabilir.
Kredi kartı almak için kredi notunun yeterliliğe yönelik düzenleme yapılarak ödeme alışkanlıkları zayıf olan kişiler elenebilir.
Birden fazla kredi kartı olanlara toplamda maaşlarının 4 katı limit verildiği için bazı kartların kapatılması ya da limitin bölüştürülmesi istenebilir.
Kredi kartı ödeme alışkanlıklarını zayıf olanlara ek önlemler getirilebilir ve böylece sağlıklı harcama yapması sağlanabilir.
Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir. Örneğin ev ya da otomobil alımları devre dışı kalabilir
Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir. Yasa dışı bahis kumar gibi harcamaların ödenmesinin ya da kazanılan yasadışı gelirin kredi kartlarına yatırılması engellenebilir.