Faiz kararları yaklaşırken Wall street’in gözü TÜFE verilerinde.

Wall street bugün ABD mart ayı tüketici fiyat endeksinin TÜFE açıklamasını beklerken salı günü S&P 500’ün pozitif kapanışının ardından hisse senedi vadeli işlemlerinde yükseliş görüldü. Yıllık çekirdek TÜFE oranının hafif bir düşüşle %3,7’ye gerilemesi beklenirken, manşet oranlar yükselebilir.
Bu durum, faiz oranı endişelerinin arttığı bir haftanın ortasında hazine piyasasının salı günkü cansız 3 yıllık ihaleye rağmen istikrar kazanması ve bugün yapılacak 39 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil satışı öncesinde gerçekleşti.
Ham petrol piyasası bu hafta cuma günü gördüğü 2024’ün en yüksek seviyesinden %3’lük bir düşüş ilerleyen saatlerde faiz kararını açıklayacak olması ve faizlerin %5,0 seviyesinde kalacağı beklentisiyle dolar istikrarını koruyor.
Yine de para piyasaları, kanada merkez bankası ve avrupa merkez bankası’nın ECB haziran ayında faiz indirimine gitme ihtimalini %80 olarak fiyatlıyor ve bu da faiz indiriminde federal rezerv’den önce davranabileceklerini gösteriyor.
Yeni zelanda merkez bankası bugün faiz oranını korudu ancak enflasyon hedefine ulaşmak için kısıtlayıcı politikanın sürdürülmesi gerektiğinin sinyalini verdi. Piyasalar ağustos ayına kadar gevşeme beklemiyor.
Atlanta fed başkanı raphael bostic gibi bazı federal rezerv yetkilileri ABD faizlerinin 2024 yılına kadar sabit kalabileceğini ve enflasyondaki ilerlemenin durması ve ekonominin iyi performans göstermeye devam etmesi halinde faiz indirimlerinin ertelenebileceğini belirtti.
Reel sektörde yapılan bir anket, ABD’deki küçük işletmelerin güveninin 11 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve enflasyonun birincil endişe kaynağı olmaya devam ettiğini ortaya koydu. Yurtdışında avrupa ve hong kong teknoloji hisseleri bugün erken saatlerde tayvanlı çip üreticisi TSMC’nin güçlü gelir raporlarıyla yükselirken japonya’nın nikkei ve çin’in ankara endeksleri geride kaldı. Japon devlet tahvili getirileri, Japonya merkez bankası’nın bu ay enflasyon tahminini yükseltebileceği yönündeki haberlerin etkisiyle dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak BOJ başkanı kazuo ueda para politikasının kur dalgalanmalarına doğrudan tepki vereceği fikrini reddetti. fitch’in kamu maliyesine ilişkin endişeleri ve ekonomik büyüme modellerindeki belirsizlikleri yansıtarak kredi notu görünümünü negatife çevirmesinin ardından çin’in finansal görünümü zayıfladı. Bu durum, çin devlet tahvilleri sabit kalsa da moody’s tarafından aralık ayında yapılan benzer bir eylemi takip etmektedir.