Fabrika üretimi düşerken tokyo enflasyonu gevşedi.

Tokyo’da fiyat eğilimlerinin önemli bir göstergesi olan çekirdek enflasyon mart ayında yavaşlarken, japonya’da fabrika üretimi şubat ayında beklenmedik bir düşüş yaşadı. Ekonomik göstergelerin bu bileşimi japonya merkez bankası’nın BOJ gelecekteki faiz artırımlarının zamanlaması konusunda şüphe uyandırdı.
Tokyo’da genellikle ülke genelindeki eğilimlerin habercisi olan çekirdek tüketici fiyat endeksi TÜFE mart ayında yıllık bazda %2,4 artış göstererek piyasa tahminlerine paralel bir seyir izlemiş ancak şubat ayında kaydedilen %2,5’lik artış göstererek piyasa tahminlerine paralel bir seyir izlemiş, ancak şubat ayında kaydedilen %2,5’lik artışa kıyasla hafif bir düşüş kaydetmiştir.
Taze gıda ve enerji maliyetleri hariç daha kapsamlı bir enflasyon ölçütü de mart ayında şubat ayındaki %3,1’den %2,9’a yavaşlamaya işaret etti. Çekirdek enflasyon BOJ’un %2’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam ederken, son dönemdeki yavaşlama japonya’daki fiyat baskılarının hala güçlü iç talepten ziyade büyük ölçüde hammadde maliyetlerinden hizmet sektöründe zayıflama işaretleri gösterdiğini belirtiyor.
Üretim tarafında ise japonya’da fabrika üretimi şubat ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında gerileyerek %1,4’lük artış beklentilerini boşa çıkardı. Ancak üreticiler mart ayında %4,9 ve nisan ayında %3,3’lük bir artış göstererek bir toparlanma bekliyor.
bu ekonomik sinyaller, özellikle merkez bankasının geçen hafta sekiz yıllık negatif faiz politikasını neden olabilir. BOJ’un son faiz artırımı ve gelecekteki artırımlara yönelik temkinli yaklaşım beklentileri yenin bu hafta dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine ulaşmasına katkıda bulundu. Bu değer kaybı zayıf yen ihracatçılara fayda sağlarken, hammadde ve yakıt ithalat fiyatlarını yükselterek hane halkı ve perakendeciler için maliyetleri artırdığı için resmi uyarılara neden oldu.
BOJ başkanı kazuo ueda enflasyonun tahminleri aşması veya daha yüksek enflasyon riskinde önemli bir artış olması halinde ek faiz artışlarının gerçekleşebileceğini belirtti. Özellikle japonya’daki büyük firmaların bu yıl önemli ücret artışları yapmayı kabul etmesi enflasyonun BOJ’un %2’lik hedefi civarında istikrar kazanması olasılığını artırıyor.