Evlenmeden önce parayla ilgili sormanız gereken 4 soru.

Uzun bir süredir biriyle beraberseniz ve artık belli bir yaşın üzerindeyseniz, doğal olarak evlenmeyi düşünmeye başlarsınız. Evet aşk, sevgi, saygı önemlidir ama en az bunlar kadar önemli bir şey de paradır. Birçok evlilik çiftlerin parasal konulardaki anlaşmazlıklar yüzünden bozuluyor. Peki hayat boyu sürmesini istediğiniz birlikteliğin altına imzayı atmadan önce sevdiğiniz kişinin parasal durumuyla ilgili fikir sahibi olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Sizler için 4 soru çıkardık. Siz de bir şeyler eklemek isterseniz yazımızın sonundaki yorum kısmından fikirlerinizi yazabilirsiniz.
1 Ne kadar paramız var?
Bu elbette ilişkinin en başında sormak için uygun bir soru değil. Ancak uzun süren bir beraberlik söz konusuysa partnerinizin gelirini ve birikimini bilmeye hakkınız vardır. Bunu sorarken önce kendi finansal durumunuzdan bahsetmek konuya girmekte size yardımcı olabilir.
Elbette birikim kadar borç olup olmadığı da önemlidir. Eğer bir borç varsa, bu borcun nasıl oluştuğu ve partnerinizin bu borcu nasıl kapatmak istediğiyle ilgili fikrini sorabilirsiniz, zira kredi çekip bunun geri ödemesini umursamayan biriyle evlenmek, ilerde sizin de finansal durumunuzu zora sokabilir. Ancak bu doğal sebeplerle oluşmuş bir borçsa, evlilik gibi yine borçlanma gerektirebilecek bir sürece girmeden önce, mevcut borçları, evlilik gibi yine borçlanma gerektirebilecek bir sürece girmeden önce, mevcut borçları kapatmak üzere kafa kafaya vererek bir plan yapma şansınız da olmuş olur. Örneğin şişkin bir kredi kartı borcunu iki kişi birleşip küçük ödemeler yaparak kapatabilirsiniz.
2 Bu para nerden geliyor ?
İlişkinizin bu aşamasında elbette karşınızdaki kişinin para kazanmak için ne yaptığınız bilirsiniz. Ancak 1 yıl içinde, 5 yılda, 10 yılda ve hatta 20 yılda ne kadar para kazanmayı ve bunun için nasıl bir planı olduğunu da sormalısınız.
Bu planların ulaşılabilirliğini şimdiden sorgulamak, varsa şimdiden yapılabilecek adımları atmak, ileride daha çok para kazanmanızı sağlayacak mesleki eğitimler için şimdiden kenara para ayırmayı planlamak, evlilik sonrası bir yol haritası çizmenize yardımcı olacaktır.
3 Para nerede, hangi yatırım aracında?
Bir insanın parasını hangi yatırım aracında değerlendirdiği onun risk algısına bağlıdır.
Örneğin parasını hangi yatırım aracında değerlendirdiği onun risk algısına bağlıdır.
Örneğin parasını diğer yatırım araçlarına göre daha riskli sayılan borsada değerlendiren birisi, hayatındaki diğer alanlarda da risk alıyor olabilir. Aynı şekilde birikimini mevduat hesabında tutan biri sosyal hayatında da daha sağlamcı olabilir. Partnerinizin parasını nerede tuttuğunu öğrenmek, ölüm ve kaza gibi durumlarda da kritik önem taşır. Ailesinden bir yakınını veya eşini kaybeden kişilerin, merhumların hangi bankada ne kadar paraları olduğunu öğrenmek için katlandığı zorlukları sık sık duyuyoruz.