Evlenecek gençlere 150 bin TL vereceğiz.

Cumhurbaşkanı yardımcısı cevdet yılmaz kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz TBMM’de görüşmeleri devam eden düzenlemenin yasalaşmasından sonra öncelikli olarak uygulamanın deprem bölgesinde başlayacağını belirtti. Yılmaz ilk ev alacaklara verilecek krediler hakkında da bilgi verdi.
TBMM genel kurulu’nda görüşmeleri devam eden aile ve gençlik bankası’na ilişkin kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan cumhurbaşkanı yardımcısı cevdet yılmaz kimlere evlilik kredisi verileceğini açıkladı.
“deprem bölgesinden başlayacak.”
Teklifin yasalaşmasından sonra uygulamaya başlanacağını belirten yılmaz “önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm türkiye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin TL iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka desteklerle tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek.” değerlendirmesini yaptı. “ilk ev alacaklara kredi” Evlenecek gençlerin yanı sıra ilk ev alacaklara kredi verilmesi konusu da sorulan yılmaz “ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkanı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkanı olmayınca konut kredi imkanları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek lazım. Konut arzı ve konut talebi şeklinde. Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor” yanıtını verdi.