Ev sahibi olmak ve karlı yatırım.

Sürekli gelişen metropollerde eskiden uzak olarak bilinen ilçelerin birer birer yaşam ve cazibe merkezi haline dönüştüğünü söyleyen intepe, evin bulunduğu bölgenin gelecekteki getirisine göre, kişisel yatırımların daha karlı hale getirilebileceğini de belirtti. Ayrıca bunun için ev alırken önümüzdeki beş yıl içinde bölgenin değerlenmesini sağlayacak olan devlet ve özel sektör yatırımlarının takip edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Aynı zamanda bölgedeki projelerin fiyatlarının ve hedeflenen projenin bu aralıktaki konumunun ne kadar gerçekçi olduğunun araştırılmasını da tavsiye eden intepe, “ev sahibi olmak isteyen herkes, belirli bir bölge hedefleyerek ve aynı kriterlerde kıyaslama yaparak, bu bölgedeki tüm projeleri araştırıp ortalama bir fiyat çıkartabilir ve bu şekilde aynı kriterlerle farklı projeleri karşılaştırıp doğru kararı verebilir.” dedi.
İntepe inşaat firmasının güvenilirliği, satın alınan tarihte projenin bulunduğu imalat aşaması ve teslimat tarihinin de önemli olduğunu ifade etti. “Ev alırken önemli olan noktalardan biri de projeyi inşa eden firmanın güvenilirliği ve geçmişidir. Ayrıca satın almaya karar verildiğinde projenin yüzde kaçının tamamlandığı ve teslimat tarihine sadık kalınıp kalınmayacağı da büyük önem taşıyor” dedi.
Fiyat artışları ve ödeme seçenekleri projelerin istikrarını belirliyor.
Gaye intepe, teknik detaylarının taşıdığı önemden de bahsetti. “kullanılan inşaat teknikleri malzemeler ve çözüm ortaklarının bilinirliği, projelerin temelini oluşturur. Bina güvenliği açısından, kullanılan malzemelerin kalitesi ve teknikler hayati derecede önem taşır. Eğer proje, uzmanlığıyla bilinen çözüm ortaklarının elinden çıkmışsa bu konuda içiniz rahat olsun. Teknik bilgiye sahip olmasanız bile uluslararası ölçülerde kabul görmüş markalar sizleri doğru yatırıma götürür.
“Tüm bunların yanı sıra bir diğer belirleyici unsur da satışlara ne zaman başlandığı ve bu sürede ilk fiyatlara göre ne kadarlık artışın uygulanmış olduğudur. Projenin istikrarı, güvenirliği ve karlılığı açısından bu da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.” proje ile ilgili bankalarla kredi anlaşması bu da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.” Proje ile ilgili bankalara kredi anlaşması yapılması da intepe’nin altını çizdiği konulardan.
“Her ne kadar son bir iki yıldır firmalar kendi iç borçlanma modellerini oluşturup, banka kredisi dışında son bir iki yıldır firmalar kendi iç borçlanma modellerini oluşturup, banka kredisi dışında finansman modelleri bulsalar da, aynı zamanda banka kredisi sağlayan projelerin güvenirliği daha yüksek. Firma taksitli seçeneklerle daire sahibi olmak tercih sebebi olsa bile firmanın banka kredisi opsiyonun da olması müşteri açısından çok daha güvenlidir.”