Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Uzun bir araşıysan sonra istediğiniz gibi bir ev bulduğunuzu düşünüyorsunuz. İnternette araştırma yapıp en uygun konut kredisini de seçtiniz. Peki gerçekten bu ev sizin için uygun mu. MOM yapı projelerinden glow 3’ün satış ve pazarlama müdürü gaye intepe yatırım yapmak ya da ulaşmak için ev arayış aşamasında olan kişilerin bazı kritik noktalara dikkat ederek en doğru yatırıma nasıl karar verecekleri ile ilgili önemli bilgiler aktardı.
Ev alırken özellikle evin her bir bölümü düşen metrekare ve işlevsel bölüşüme dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan glow 3 satış ve pazarlama müdürü gaye intepe oda sayısının tek başına yanıltıcı nitelik taşıyabileceğini belirtti. Evde yaşayacak kişi sayısı kaç olursa olsun konforun metrekarenin doğru bölünmesi ile sağlanacağını söyleyen intepe, “örneğin 3+1 şekilde satılan bir ev 100 metrekareden 150 metrekareye kadar uzanan bir yelpazede pazarlanıyor hatta kimi projelerde daha da küçük olabiliyor. Sonuçta 3 odalı bir ev aldığınızı düşünürken bazen odalara yatak haricinde başka bir mobilya koymak mümkün olamıyor. Metrekare özellikleri dışında evin inşa planı da çok önemli. biçimsiz yapılmış bir salon kaç metrekare olursa olsun içinde yaşayacakları mutsuz edebilir” dedi. Net ve brüt metrekare arasındaki fark büyük önem taşıyor.
İntepe, ev alırken en yanıltıcı unsurlardan birinin metrekareler olduğunu belirterek “bu durumda yapılması gereken, brüt metrekareye hangi alanların ilave edildiğini tespit ederek ve genel kabul görmüş brüt kriterlerine uygun olan projelerle gerçek metrekare fiyatlarını kıyaslayarak yatırımı doğru bir hale getirmektir.” şeklinde konuştu.
Ev alırken en hassas noktalardan birini de deprem güvenliği olarak gösteren gaye intepe, özellikle ülkemiz açısından büyük önem taşıyan bir unsur için, zemin etüdü sonuçlarının derinlemesine incelenmesi gerektiğini ifade etti. İntepe’ye göre bir değer önemli nokta ise, bölgedeki imar durumu. Bilinçli yatırımcıların bu konu ile ilgili çıkabilecek pürizleri, sorumlu kurumlardan araştırarak karar aşamasına gelmesi gerekiyor. Kamu ve özel sektör yatırımları gerçekçililk ve güvenilirlik.