Euro bölgesi imalat PMI mart ayında daha da geriledi.

Euro bölgesinde imalat sektörü mart ayında bir önceki aya kıyasla daha fazla azalarak gerilemeye devam etti. S&P global tarafından derlenen nihai euro bölgesi imalat satın alma yöneticileri endeksi PMI şubat ayındaki 46,5 seviyesinden mart ayında 46,1’e geriledi. Ancak bu rakam 45,7 olan ön tahmini aşmıştır. Buna rağmen PMI üst üste 21. ay boyunca büyümeye işaret eden 50 eşiğinin altında kalmıştır.
Ekonomik sağlığın güvenilir bir göstergesi olarak kabul edilen bileşik PMI’nın bir bileşeni olan üretimi ölçen endeks, şubat ayındaki 46,6’dan 47,1’e hafif bir artış gösterdi ve 46,8’lik ilk tahminin üzerinde gerçekleşti. Bu veri perşembe günü açıklanacak olan bileşik PMI’ı besleyecek. Hamburg ticaret bankası baş ekonomisti cyrus de la rabia imalat sanayinin son sekiz ayda kademeli olarak iyileşme kaydettiğini ancak özellikle alman ve fransız imalat sektörlerinin gecikmeli performansı nedeniyle henüz kayda değer bir ilerleme görülmediğini belirterek verilere ılımlı bir tepki verdi.
Endişe verici bir eğilim olarak, fabrikalar fiyatlarını kasım ayından bu yana en hızlı şekilde düşürürken bile imalat sektöründeki yeni siparişler üst üste 23. ayda da düştü. Bu fiyat indirimi şu anda hedefine ulaşmak için enflasyonu dizginleme zorluğuyla boğuşan avrupa merkez bankası için potansiyel bir rahatlama olarak görülebilir.
sektördeki istihdam da darbe aldı ve fabrikalar çalışan sayılarının bir kez daha azalttı. Yine de yöneticilerin iyimserliğini ölçen gelecekteki üretim endeksinin 57,1’den 57,4’e yükselerek bir önceki yılın nisan ayından bu yana en yüksek noktaya ulaşmasıyla ufukta bir umut ışığı belirmiş gibi görünüyor. Bu durum yöneticilerin yakın gelecekte imalat sektöründe bir iyileşme beklediğini gösteriyor.