Esnafa gecikme faizinde indirim.

Ticaret bakanı ruhsar pekcan türkiye esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri merkez birliği TESKOMB üyelerinin katılımıyla ticaret bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, esnaf ve sanatkarlara müjde verdi.
TESKOMB ortağı olup, kredi borçlarını ödemekte çeken esnaf ve sanatkarların borçlarının temerrüt faizlerini düşerecek çalışmalar dolayısıyla bir araya geldiklerini ifade eden pekcan, bakanlık olarak, yurt içi ticaretin daha elverişli koşullarda yapılması için 4 ayda önemli adımlar attıklarını söyledi.
Pekcan, tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanması ve ticaretinin elektronik ortamda yapılması, yurt içi ve yurt dışı ticaretin kolaylaştırılması yönünde çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu kapsamda lisanslı depoculuk sistemi’ni uygulamaya aldıklarını, günümüz itibarıyla 3 milyon tondan fazla kapasiteli lisanslı depoların bulunduğunu bildirdi.
Lisanslı depolardaki ürünleri temsil eden elektronik ürün senetlerinin ELÜS işlem göreceği türkiye ürün ihtisas borsasını kurduklarına işaret eden pekcan, seneye hasat döneminden önce fiili olarak bu borsayı faaliyete geçirmeyi planladıklarını dile getirdi.
Pekcan, ticaret sicili işlemlerinin elektronik ortamda yapılması amacıyla merkezi sicil kayıt sistemi’ni mersis de uygulamaya koyduklarını hatırlatarak çeke güvenin artırılmasına yönelik “karekodlu çek” uygulamasını başlattıklarını ifade etti.
“Esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletecek”
Türkiye’nin geleceğe dönük çok büyük hedefleri bulunduğuna dikkati çeken pekcan, hedeflere ulaşma sürecindeki önemli dayanaklarından birinin de kooperatifler olduğunu vurguladı.
Pekcan,12 bin kooperatif ve 1.5 milyon kooperatif ortağını gelecek vizyonu için birer ortak olarak gördüklerini belirterek, “Bakanlık olarak kredi ve kefalet kooperatiflerini aracılığıyla halkbank kaynaklarından kullandırdığımız faiz indirimli kredilerle esnaf ve sanatkarlarımızın finansman ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Başkanımla TESKOMB başkanı da konuştuk, talepleri mümkün olduğu kadar geciktirmeden yerine getirmek için bundan sonra da gayret sarf edeceğiz.” dedi.
Türkiye’nin her tarafında bin civarında kredi ve kefalet kooperatifinin yaklaşık 1.7 milyon esnaf ve sanatkara hizmet verdiğine işaret eden pekcan, esnaf ve sanatkarların bu kooperatifler aracılığıyla faiz sübvanisyonlu kredi kullanabildiğini söyledi.