Esnaf ve KOBİ’ye 3 milyar liralık düşük faizli kredi.

Bayram öncesinde esnaf ve işsizlere yönelik iki yeni destek paketi açıldı. İstihdam paketini açan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ömer dinçer, 200 bin işsize istihdam imkanı sağlayacak 1 milyar 163 milyon liralık teşvik desteğini açıkladı.
Sanayi ve ticaret bakanı da aynı gün 50 bin esnaf ile küçük orta boy işletmeyi sevindirecek 3 milyar liralık düşük faizli kredi paketini açtı. İşte 200 bin işsizlikle 50 bin KOBİ’yi rahatlatacak istihdam ve kredi paketleri.
1 Paket 50 bin KOBİ’ye 3 milyar
Sanayi ve Ticaret bakanı nihat ergün, KOBİ’lere yönelik yeni bir yatırım ve ihracat kredisi paketi açtı. Paket kapsamında 44 bin kobi 1.5 milyar liralık yatırım kredisi kullanırken 5 bin KOBİ de 1.5 milyar liralık ihracat kredisinden yararlandırılacak. Kredi faizinin yüzde 25’ini işletmeler, yüzde 75’ini ise KOSGEB ödeyecek. KOSGEB’in toplam 3 milyar liralık kredi için KOBİ’lerin yerine ödeyeceği faiz tutarı 150 milyon lira olacak. KOBİ’lerin ödeyeceği faiz ise 50 milyon lirada kalacak. KOBİ’ler bu kredilerle isterlerse devlete olan vergi ve prim borçlarını da ödeyebilecekler.