Eski bok yetkilisi 2024’te faiz indirimden şüphe ediyor.

Kore Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcılarından lee sung heon cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının bu yıl içinde faiz oranlarını düşürme ihtimalinin düşük olduğunu ifade ederek, yaygın faiz indirimi beklentisine karşı bir görüş ortaya koydu. Kore merkez bankası’nda en üst düzey ikinci yetkili olarak görev yapan ve ağustos ayında emekliye ayrılan lee, büyüme ivmesinin güçlü olmamasına rağmen mevcut ekonomik koşulların faiz oranlarını düşürmek için acele bir karar alınmasını gerektirmediğini belirtti.
Sözleri, analistlerin yılın ikinci yarısında iki çeyrek puanlık faiz indirimi öngören ve temel faiz oranını mevcut %3,50’den %3,00’e indirmeyi amaçlayan tahminlerine bir meydan okuma niteliği taşıyor. Bu tahminler, Kore merkez bankası’nın enflasyonla mücadele için 2021 ortasından bu yana yaptığı toplam 300 baz puanlık bir dizi faiz artırımının ardından geldi.
Lee’nin yorumları, merkez bankasının cuma günü faiz oranlarını gözden geçirmeye hazırlandığı ve kore wonunun dolar karşısında 1.350 civarında işlem görerek yılın en düşük seviyelerine yaklaştığı bir ortamda yapıldı. Lee artan küresel petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini ve iç tüketimin gücünü daha fazla değerlendirme ihtiyacını gerekçe göstererek politika yapıcıların potansiyel faiz indirimleri hakkında herhangi bir işaret vermeden önce en az haziran ayına kadar beklemeleri gerektiğini öne sürdü.
Lee’nin temkinli duruşunu destekleyen son veriler mart ayında manşet enflasyonun üç ay boyunca geriledikten sonra yıllık bazda değişmeyerek şubat ayındaki gibi %3,1’de kaldığını ortaya koydu.
Kore Merkez Bankası’nın hedefi olan %2’nin üzerinde seyreden bu kalıcı enflasyon oranı, merkez bankasının para politikasını gevşetmeyi düşünmesi için erken olabileceğini gösteriyor. Halen soongsil üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan lee merkez bankasının borçlanma maliyetlerini ne zaman düşürebileceğini dair belirli bir zaman çizelgesi vermedi. Lee haziran ayına kadar daha net ekonomik verilerin yetkililerin faiz indirimlerini ertelemeleri için neden oluşturacağını tahmin ediyor.
Buna karşılık, şubat ayında BOK başkanı Rhee Chang yong ile yapılan bir basın toplantısında yedi yönetim kurulu üyesinden birinin önümüzdeki üç ay içinde faiz indirimi olasılığına açık olduğu ortaya çıkmıştı. Tarihsel olarak, Kore Merkez Bankası genellikle birkaç ay içinde muhalif bir oyu takiben faiz oranlarını düşürmek için harekete geçti ve yatırımcıların yakın bir faiz indirimi konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu. Ancak Lee’nin son açıklamaları yakın gelecekte böyle konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu. bir hamlenin gelmeyebileceğini gösteriyor..