Esenler’de kentsel dönüşüm kredisi protokolü.

Kentsel dönüşüm projesinin başlatıldığı esenler belediyesi, türkiye iş bankası ile riskli binaların yıkılıp yenilerinin inşa edilmesi amacıyla vatandaşlara finansman desteği sağlamak üzere kredi protokolü imzaladı.
Esenler kültür merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan esenler belediye başkanı m. tevfik göksu, Başbakan recep tayyip erdoğan ‘ın 5 ekim tarihindeki toplantısından sonra yerel anlamda ikinci büyük dönüşüm startının bugün yapılan imza töreniyle verildiğini söyledi.
Protokolün esenler gibi yüzde 85’inin dönüşüme muhtaç olduğu bir ilçede en önemli motivasyon aracı olacağını ifade eden göksu “ülkemiz bir fay hattı üzerinde. Her bir noktasında yaşanacak bir deprem, ülkemizi hem yaralar hem üzer. Ama bu deprem eğer istanbul’da olursa türkiye 20 yada 30 yıl geri giden bir sürecin içerisine girer. Bağırarak, ağlayarak ne fayı kaldırabiliriz ,ne de depremi önleyebiliriz. dedi.
Göksu, iş bankası’yla uzun zamandan beri bir çalışma yürütüldüğünü anlatarak, şöyle devam etti:
“Esenler’de başlayacak olan bu model sürdürülebilir bir model olacak. 2 yıldır yoğun bir dönüşüm çalışmasıyla uğraşıyoruz. Toplam dönüştüreceğimiz bağımsız bölüm, yani konut sayısı 6 bin oysa esenler’de 146 bin bağımsız bölüm var. Bunun 126 binini hane, diğerleri iş yeri. Kentsel dönüşüm dediğimizde hepsini kamu yapamaz ama bireyin önünü açabilir ve ekonomik anlamda katkı sunabilirsek çok hızlı bir şekilde bu dönüşüm sağlanacak”
Protokolün bankacılık açısından da önemli bir başlangıç olduğunu ifade eden göksu, şunları söyledi:
“Bir vatandaş bankaya kredi için gitse “evimi yıkıp yeniden yapacağım, bana kredi ver.” dese bankanın yapacağı şey, kefil teminat gibi birçok istekte bulunmak olacak. Esenler gibi iskan ve kat mülkiyeti olmayan binaları zaten ipotek olarak verme şansınız da yok, o anlamda teminat sorunu var. İşte bunların hepsini bir kenara bırakacak bir modelin imzasını atıyoruz. Yaklaşık 10 yıl vadeyle bir bölümünü devletin sübvanse edeceği ki, yüzde 4 devlet sübvanse edecek, belediyemiizn eskon şirketleriyle özel bir katma indirimin olacağı, bir süreç içerisine giriyoruz. Bu projede baktığınızda bir kişi 60 bin ya da 50 bin liraya bir daireyi mal ettiğinde, onun 10 yılda ödeyeceği rakam yaklaşık 80 bin civarında olacak. Yani 600-700 lira taksitle dairesinin sahibi olacak vatandaş. O daire için vatandaş 60 bin kredi kullanacak, 6 ay sonra ancak 300 bine satabilecek. Kredi ödemeleri de 6 ay sonra binanın içine girdikten sonra başlayacak vade farkının yaklaşık yüzde 4’ünü devlet ödeyecek. ESKON garantör olacak” Göksu, söz konusu sistemle binaları hızlı bir şekilde dönüştüreceklerini vurgulayarak, “İnsanın hem binasının hem de dairesinin dönüşümünü yapacağız. Çocuklarımıza tabut yerine konut bırakmak istiyoruz.”
İfadelerini kullandı. İş bankası genel müdürü adnan bali ise kentsel dönüşüm projesi kapsamında ilçedeki vatandaşların ihtiyaç duyacakları finansmanı sağlamaktan ve vatandaşların güvenli yapılara kavuşması için gereken desteği vermekten memnuniyet duyduklarını belirtti.
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaşların güvenli yapılarda hayatlarını sürdürmelerinin esas alındığını kaydeden bali, “türk insanın hayatında ev sahipliğinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Ev sahipliği yuva sahipliğidir. Aile fertlerinin sağlıklı kaliteli güvenli ve çağdaş konutlarda yaşamasına vesile olacak bu hizmet bizi heyecanlandırıyor.” dedi.