Enflasyonu hedefe döndürmek için ekonomi sağlanmalı.

Boston Fed başkanı susan collins enflasyonu merkez bankasının %2’lik hedefine geri döndürmenin bir yolu olarak ABD ekonomisinin soğuması gerektiğini söyledi.
Collins massuchetts teknoloji enstitüsü’nde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Enflasyonun resmi hedefe kalıcı bir şekilde geri dönmesi için talebin arzla daha iyi hizlanamasını sağlamak için faaliyette bir yavaşlama gerekecek” dedi.
Şimdilik para politikası söz konusu olduğunda, “faaliyet ve enflasyonda son zamanlarda yaşanan yukarı yönlü sürprizler enflasyonun sürdürlebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven duyana kadar politikayı mevcut seviyesinde tutma ihtiyacına işaret ediyor.” diye konuştu.
Collins’in sözleri geçen haftaki federal açık piyasa komitesi toplantısından bu yana yaptığı ilk açıklamaydı. Yetkililer, bu yıl içinde beklediklerinden daha güçlü olduğunu kanıtlanan enflasyon baskılarıyla boğuşmaya devam ederken, gecelik hedef oran aralığını %5,25 ile %5,5 arasında tuttu.
Collins konuşmasında “genel olarak politika gelişen görünümü ve riskleri değerlendirirken gelen bilgilere yanıt vermek için iyi bir konumda olmaya devam ediyor.” dedi. Collins ayrıca fed’in enflasyonu makul bir süre içinde ve sağlıklı bir iş gücü piyasasıyla %2’ye çekebileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Bununla birlikte enflasyonun %2’ye ulaşmasının “Önceden düşünülenden daha fazla zaman alacağını” belirten Collins, “Politika için önceden belirlenmiş bir yol olmadığını geniş kapsamlı bilgilerin collins ayrıca uzun vadeli enflasyon beklentilerinin fed’in %2’lik enflasyon hedefiyle tutarlı olduğunu ve üretkenlikteki son sıçramanın muhtemelen kalıcı bir trend oluşturmadığını söyledi.
Collins ayrıca işverenlerin muhtemelen daha yüksek ücret taleplerini karşılayabileceklerini söyledi.