Enflasyon verilerinden FED faiz indirimi görünümü etkilemesiyle dolar tırmanıyor.

ABD doları, tahminleri aşan ve yakın zamanda federal rezerv’in faiz indirimine gideceği beklentilerini azaltan son ABD enflasyon verilerinin desteğiyle bugün de güçlü seyretti. Bu arada, Japon yeni 34 yılın en düşük seviyesine gerileyerek japonya’nın en üst düzey döviz diplomatının potansiyel müdahaleye ilişkin açıklamalarına yol açtı.
Yen’in çarşamba günü dolar karşısında 153,24 seviyesine kadar gerilemesi, aşırı piyasa hareketlerine karşı gerekli adımları atmaya hazır olduğunu ifade eden tokyo yetkililerinin müdahale endişelerini beraberinde getirdi. Japonya’nın en üst düzey döviz diplomatı masato kanda hükümetin duruşunu vurgulayarak, ” Son hareketler hızlı. Herhangi bir seçeneği göz ardı etmeden aşırı hareketlere uygun şekilde karşılık vermek istiyoruz.” Döviz piyasasına 2022 yılında üç kez müdahale edilmesine rağmen yen zayıflamaya devam etti. Bugün ekonomistler tarafından tahmin edilen %0,3’e kıyasla %0,4 artış gösteren mart ayı ABD tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklanmasının ardından yen hafif bir toparlanma göstererek %0,20 güçlenerek dolar başına 152,88 seviyesine yükseldi.
Kıdemli bir finansal piyasa analisti olan kyle rodda döviz hareketlerinin düzensiz görünmesi halinde tokyo yetkilililerinin müdahaleye devam edebileceğini öngörüyor. Rodda ayrıca, japonya merkez bankası’nın duruşunda şahinliğe doğru bir kaymanın yenin gidişatını önemli ölçüde etkileyebileceğini öne sürdü.
Japonya merkez bankası başkanı kazuo ueda çarşamba günü yaptığı açıklamada yendeki sert düşüşün bankayı faiz oranlarını yükseltmeye zorlayabileceği yönündeki spekülasyonlara rağmen merkez bankasının para politikası kararlarının döviz hareketlerinden doğrudan etkilenemeyeceği açıkladı. Geçtiğimiz ay japonya merkez bankası uzun süren negatif faiz dönemine son verdi ancak yen o tarihten bu yana dolar başına 151 seviyelerine yakın seyretti.
Piyasasının federal rezerv’in faiz indirimlerine ilişkin beklentileri enflasyon verilerinin ardından ayarlandı. Yatırımcılar bu yıl faiz indirimine ilişkin bahislerini önemli ölçüde azalttı ve CME fedwatch aracı tüfe raporu öncesinde %50 olan haziran ayında faiz indirimi ihtimalini şimdi yalnızca %18 olarak gösteriyor. Gevşeme döngüsünün eylül ayında başlama olasılığı artarken, traderlar yıl için 43 baz puanlık indirim fiyatlıyor ki bu da ABD merkez bankası tarafından daha önce öngörülen 75 baz puandan daha düşük.
NatWest’in baş ABD ekonomisti kevin cummins enflasyon raporunun FED’in haziran FOMC toplantısına kadar enflasyonu kontrol altına alma konusundaki güveni üzerindeki etkilerini yorumladı. “Artık ilk kesintisinin haziran yerine eylül toplantısında yapılmasını ve ardından bu yıl iki kesinti daha yapılmasını bekliyoruz” dedi.
Enflasyon raporunun ardından ABD hazine tahvillerinin getirisi yükselirken doları diğer altı önemli para birimi karşısında takip eden dolar endeksi çarşamba günü %1’den fazla yükselerek 105,30 ile yaklaşık beş ayın zirvesine çıktı. Endeks bugün en son 105,13 seviyesinde kaydedildi.