Enflasyon endişeleri artarken yatırımcılar fed’in faiz indirimi yapmayacağı bir yıla hazırlanıyor.

Yatırımcılar ABD’nin 2024’te faiz indirimine gitme ihtimalinin enflasyon endişelerinin artmasıyla azalması nedeniyle stratejilerini yeniden düzenliyor. Beklentilerdeki değişim ABD merkez bankası’nın borçlanma maliyetlerini düşürmek için çok hızlı hareket etmesi halinde enflasyonun yeniden yükselebileceğine işaret eden güçlü ekonomik raporların ardından geldi.
Sonuç olarak vadeli işlem piyasaları artık bu yıl faizlerde sadece 40 baz puanlık bir düşüş duyarlılıktaki değişim yatırımcıları hisse senedi ve tahvillerdeki pozisyonlarını yeniden değerlendirmeye sevk ediyor. S&P 500 rekor seviyelere yakın olmasına rağmen çarşamba günü yaklaşık %1’lik bir düşüş yaşadı.
Hisse senedi yatırımcıları opsiyonlar yoluyla korunma arayışında ve enflasyona karşı bir koruma olarak kabul edilen enerji gibi sektörlere yatırım yapıyor. S&P 500 enerji sektörü bu yıl %17’lik bir artışa genel endeksten daha iyi performans gösterdi.
Bank of america’nın geçen hafta hisse senetlerinde 3,4 milyar dolarlık net satış bildirmesi ve bunun temmuz 2023’ten bu yana en büyük çıkışa işaret etmesiyle piyasasının temkinli duruşu hisse senedi çıkışlarında kendini gösteriyor. Wall fargo yatırım enstitüsü hisse senetlerine yatırım yapmak için bir fırsat beklerken kısa vadeli sabit geliri geçici bir tutma alanı olarak kullanıyor. Piyasa koruma talebinin bir ölçüsü olan cboe volatilite endeksi iki ayın en yüksek seviyesinde, bu da yatırımcı temkinliliğinin arttığına işaret ediyor. Citi stratejistleri getirilerdeki önemli bir artışın hisse senetlerini ciddi şekilde etkileyebileceği öne sürüyor.