Emeklilik yatırım fonları yönetimi.

Bireysel emeklilik yatırım fonlarının yönetimi, portföy yönetim şirketlerine yaptırılmak zorunda. BES şirketlerinin her geçen gün büyüyen fon büyüklükleri nedeniyle söz konusu portföy yönetim şirketleriyle zaten önemli pazarlık gücüne sahipler ve yukarıda bahsedilen fon yönetim gideri oranları gerçekte portföy yönetim şirketlerine ödenen oranların çok üstünde kalıyor. Aradaki fark ise emeklilik şirketine gelir olarak yazıyor.
Girişi aidatında da üst sınırı aşağıya inecek.
BES giriş aidatları, yasal masraf ve kesintiler arasında belki de en çok tartışılması gerekeni. geniş kitlelere hitap edecek şekilde tasarlanmış bir hizmetten, ayrıcalıklı bir hizmetmiş gibi giriş aidatı talep edilmesi hoşumuza giden bir uygulama değil. Kredi kartı yıllık aidatında bu kadar itiraz eden tüketicilerin, ortalama bir BES poliçesi için talep edilen giriş aidatına tepkisiz kalması da, bu konuda tüketicilerin bilinçli tercihlerden değil, kamuoyunda yer alan haberlerden etkilenerek tepki gösterdiğinin güzel bir kanıtı.
Doğrusunu isterseniz aylık katkı payından yüzde 6 ila 8 arası bir yönetim gideri kesilen bir BES şirketlerinin bir çoğu müşterilerine günlük hayatlarında kullanabilecekleri herhangi bir ayrıcalık veya indirim imkanı sunmuyorlar. Bu nedenle, BES düzenlemelerinde ikinci dalgada beklenen kalemlerden birinin de giriş aidatı üst limitinde indirim olması bizi sevindirdi. Mevcut durumda bireysel emeklilik sektöründe faaliyet gösteren şirketler, katılımcılardan şu anda brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde giriş aidatı alma hakkına sahip. Yeni tebliğ’de bu üst sınırın, brüt asgari ücretin 10’da 1’ine düşürüleceğinden bahsediliyor. Birçok şirket müşteriden giriş aidatını almıyor, kişilerin erken ayrılmaları durumunda bu parayı kesiyor. Bazı BES şirketleri ise giriş aidatını 5 yıla yayarak alıyor. BES’ten çıkışların azaltılmasına yönelik olarak, giriş aidatının erken çıkışlarda yüzde 90’a varan oranlarda alınması gibi bir önerinin de olduğu söylentiler arasında yer alıyor.
BES şirketlerinden gelirleri artırma çabası
BES sistemine bir kere dahil olduktan sonra ayrılmanın maliyeti çok yüksek. Bunun bilincinde olan ve BES’ten ayrılmak yerine poliçelerini donduranların sayısı gittikçe artıyor. Bunu gözlemleyen BES şirketleri, ödemelere ara verenler için hazine’ye sisteme üye olan, ödemelere ara veren veya ödeme yapmayan kişilerden aylık 4 TL kesintisi yapılması yönünde bir teklifte bulunmuş. Ancak bu öneriye hazine’nin sıcak bakmadığı belirtiliyor. Bizce haklılar da, sonuçta bu kesintiyi poliçesini dondurmuş BES katılımcısının birikimlerinden keserek yapmaları gerekecek ki, bu kabul edilebilir bir durum değil. BES yasal masraf ve kesintilerindeki eski üst sınırlar zamana uyarlanmalı.