Emeklilik planları ve yatırım riskleri.

Sağlık sigortası
Yaş ilerledikçe, tercih edilen yaşam tarzının ve alışkanlıklarında etkisiyle insanlar sağlık sorunları yaşamaya başlarlar. Sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanan imkanlar bu açıdan çoğu zaman yeterli olmuyor. Bu da tamamlayıcı bir sağlık sigortası ihtiyacı doğurur. Ancak yıllar geçtikçe tüketiciler için sağlık sigortası yaptırmak veya sigortanın kapsamını genişletmek zorlaşır. Bu nedenle 40 yaşından sonra SGK’dan hizmet alıyor olsanız dahi ömür boyu yenileme garantisi almaya dikkat etmelisiniz. Bunun için sadece yatarak tedavi teminatı içerecek bir sigorta başlangıç için yeterli olacaktır. Poliçeyi yaptırmadan önce sağlık sigortası teminatını verecek şirketin ömrü boyu yenileme garantisini hangi şartlarda verdiğini öğrenerek ona göre kullanın. Emeklilik planları için geç kalmayın
Emeklilik için birikim yapmaya genç yaşta başlamalısınız. Ama geç kaldıysanız da üzülmeyin, 40 yaşından sonra emeklilik döneminizi planlamak için şansınız var. Eğer BES düşünüyorsanız, teknik olarak hala vaktiniz vardır ama katılım payınızı 100 TL gibi düşük tutarlarla ile sınırlı tutarsanız, dönem sonunda alacağınız birikimden çok memnun kalmayacağınızı şimdiden bilin. Emeklilik günleriniz için tamamlayıcı bir BES yaptırmayı düşünüyorsanız, katkı payınızı %25’lik devlet katkısından en yüksek seviyede yararlanacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. BES yaptırmak istemiyorsanız, alternatif olarak birikimli hayat sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz. Beklenmedik bir kazaya karşı yıllık brüt geliriniz kadar teminatlı bir ferdi kaza poliçesi de düşünebilirsiniz. Süreklilik açısından emeklilik döneminde kira gelirinden faydalanabileceğiniz bir yatırım sahibi olmak da emeklilik dönemi için en sürdürülebilir plandır.
Yatırımda risk tercihlerinizi gözden geçirin
40 yaşından sonra birçok şey zorlaşır. Buna yatırımlarda yapılan hataların telafisi de dahildir. Birikimlerinizi yatırımda değerlendirirken daha muhafazakar olmanız gerekir. Ağırlıklı olarak mevduat, devlet tahvili ve hazine bonosu gibi az riskli yatırım araçlarını denerken, riskli yatırım araçlarında fırsatları değerlendirirken birikimlerinizin tamamını kullanmaktan kaçının.
acil durum fonu
Yaşınız ister 40 ister 22 olsun, ekonomik özgürlüğünüze sahipseniz gelirinizin bir kısmını işsizlik gibi acil durumlar için bir kenara ayırmalısınız. Bu tutar sizin tüm ihtiyaçlarınızı en az 3 – 4 ay karşılayacak kadar olmalıdır. 40 yaşın üzerinde bir kişinin 22 yaşında biriyle karşılaştırıldığında yeni bir iş bulması daha uzun süreceğinden ve mali yükümlülükleri daha fazla olacağından, acil durum fonlarının daha uzun süre yetecek tutarlarda olması gerekir. Böyle bir fona sahip olmak için de sürekli bir birikim disiplini içinde olmak gerekir.