Emeklilere kredi uyarısı.

Tüketici dernekleri federasyonu TÜDEF Genel başkanı aziz koçal, emeklilerin kredi kullanırken taksitleri ödeyemeyenleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvakafat verebildiklerini belirterek,
maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları gerektiğini söyledi.
TÜDEF başkanı koçal koronavirüsle için mücadele kapsamında bazı vatandaşların ekonomik olarak sıkıntı yaşayabildiğini, bu süreci atlatmak için kredi talebinde bulunabildiğini anlattı.
Bankalardan kredi almayı tavsiye etmediklerini aktaran koçal, özellikle emeklilerin, kredi başvurusunu onaylanıp sözleşme aşamasında bankaların kendilerine sunduğu evrakları incelemeleri, maaşla ilgili bankaya muvafakat vermemeleri gerektiğini vurguladı.
Koçal, bankaların, kredi verdikleri esnada emeklilere imzalattığı evraklar arasında maaşlarla ilgili muvafakat yazısının bulunduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu.
“Bilindiği üzere emekli maaşları SGK alacakları ve nafaka ödemesi dışında emeklinin muvafakatı olmadan hacedilemez. Emekli vatandaşlarımız farkında olmadan kredi taksitlerini ödeyemezse emekli maaşının alınması konusunda bankaya muvafakat veren yetkiyi imzalayabiliyor.
Bankaların, tüketiciye gerekli açıklama yapmadan muvafakat imzalattıklarına dair yoğun şikayet alıyoruz.
Bu konuda mağduriyet yaşayan emekli tüketicilerimiz bulunmaktadır.”
En fazla 4’te birine haciz konulabilmesi için yasal düzenleme yapılmalı”
Koçal, bu sorunun ortadan kalkması için, muvafakat verilmişse dahil maaşın en fazla 4’te birine haciz konulabilmesi için, mevcut kredilerin muvafakatları da içinde alan, yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.
Kredi kullanmak isteyen emeklilere, imzalayacakları kağıtları okumaları ve maaşlarıyla ilgili muvafakat vermemeleri” uyarısında bulunan koçal aksi halde sıkıntıya düşünce ve taksitlerin ödenmemesi halinde maaş bloke konulabildiğini, borç bitene kadar maaş alamayacak duruma düşülebileceğini vurguladı.