Elektrik faturanızı hemen düşürebilirsiniz.

Bugünkü yazımıza özellikle doğalgaz ve elektriğe yakın zamanda gelen %10’luk zammın ardından çoğunuzun olumlu yanıt vereceği bir soruyla başlayalım. Evinizde kullandığınız elektriğe daha az ödemek ister misiniz. Üstelik herhangi bir tasarruf cihazı almadan. Yanıtınız evet ise yazımızın bundan sonrası sizi çok ilgilendiriyor. Eğer enerji piyasası düzenleme kurumu EPDK tarafından tanımı yapılan serbest tüketici kapsamına giriyorsanız, lisans sahibi olan ve enerji satışı yapabilecek tedarikçi firmalardan mevcut ödediğinizden daha ucuza elektrik alma imkanına sahipsiniz.
Elektrik serbest tüketici tanımı nedir.
Yıllık enerji tüketim miktarı EPDK tarafından belirlenen limitin üzerinde olan tüm tüketiciler serbest tüketici statüsünde bulunur. 2014 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti ise 4.500 KWHyıl yani 2014 yılı için aylık elektrik faturası ortalama 135 TL olan tüketiciler serbest tüketici olarak tanımlanabilir. Serbest tüketiciler kendisi için uygun olan tüketim miktarına karşılık gelen tarifeyi belirleyip lisans sahibi olan ve enerji satışı yapabilecek tedarikçi firmalardan elektrik tedarik sahibi olan ve enerji satışı yapabilecek tedarikçi firmalardan elektrik tedarik edilebilirler. Özellikle 1 ocak 2015 sonrasında bu tüketici limiti hatrı sayılır miktarda düşeceğinden serbest tüketici tanımına girecek kişi sayısı oldukça artacak.
Tanıma uyuyorsanız elektrikte indirim fırsatı var Enerjinin çok pahalı olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Evinde küçük bir çocuğu olan, çamaşır bulaşık makinesinden en az birini haftada en az bir tane stand by modunda duran TV sahibi bir çok kişi serbest tüketici alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız ile ilgili değiştirmemiz bir çok konu var anlamına geliyor. Bu biraz daha uzun bir süreç ama elektrik şirketinizi değiştirmek çok kolay. Serbest tüketici özelliğini bir kere kazandıktan sonra aynı cep telefonu operatörlerinde yapıldığı gibi size daha uygun tarife sunan tedarikiçi firmadan elektriğe daha ucuza alma imkanına kavuşuyorsunuz. Elektrik tedarikçisi firmanın sunduğu tarifelere bağlı olarak mevcut tedarikçinizin size elektriği faturaladığı birim fiyatta indirim almanız mümkün.