Ekonomik kriz ve tüketicilerin kredi ihtiyacı.

Yasal takip sürecinden kaçınmak şart
Kredi kartı ödemesinde gecikme durumu hakkında yapılması gerekenler hakkında daha önce önerilerimizi paylaşmıştık. Ancak günümüz ekonomik şartları ve okuyucularımızdan gelen yorum ve emailleri göz önüne aldığımızda, yasal takip ile ilgili altını çizmek zorunda olduğumuz bir iki konu daha olduğunun farkına vardık.

Yasal takibe uğrayan tüketicilerin bilgileri hem KKB hem de TCMB veritabanında paylaşılır. Öte yandan yasal takibe uğramadan gecikme durumu devam eden veya sonlanmış müşterilerin bilgileri sadece KKB’de yer alır. TCMB veritabanında ise gerçek ve tüzel kişilere ait karşılıksız çek, negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları, protestolu senetler kredi limit ve risk bilgileri bulunur. Bu listelerde bir kere yer alınması durumunda kara listeye girilir ve kredi alınmaz gibi bir inanış vardır. Bu yanlış bir bilgidir.

Gecikmeye düşmüş olmak herşeyin sonu değil
Kredi kartı veya kredi borç ödemelerinde gecikmeye düşmüş tüketicilere ait başvurular, gecikme durumuna kanuni takibe düşmeden son verilmiş ise, yani borçlar kapatılmışsa, kredi ve kredi kartı veren kurumlarca kredi politikalarına bağlı olarak kabul edilebilir.
2001 krizi atlatıldıktan sonra bankalarca kredi / kredi kartı başvurusunda bulunan tüketicilerin KKB kayıtlarında tüketicilerin döneme dair yaşadıkları ödeme sorunları bazı kurumlar tarafından dikkate alınmamıştır.

Gecikme devam ederken yeni başvuru onay alır mı.
kredi kartı veya kredi borç ödemelerinde sorun yaşarken, yani gecikme durumu devam ederken yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması çok nadirdir. Kurum doğal olarak böyle bir durumda, gecikmesi bulunan tüketiciye kredi vererek sorunlu olma ihtimali yüksek bir alacağı üstlenmek istemez. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunacak tüketicilerin başvuru sırasında gecikmede olmamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Gecikme durumu düzeltilse bile durumun düzelmesi ile ilgili kaydın KKB’ye takip eden ayın ikinci yarısından önce geçmeyeceğini yeni başvuru zamanlaması kritik bir unsur.