EFT havale ve hesap işletim ücreti olmayan 5 bankacılık hizmeti.

Banka müşterilerinin en hassas olduğu konulardan biri kart aidatıysa diğer de kesinlikle hesap işletim ücreti. Bankaların üç ya da altı ayda bir açıdan tüm hesaplara yansıttığı işletim ücreti müşteriler tarafından büyük tepkiyle karşılaşınca bazı kurumlar bunu fırsata çevirerek internetten yapılan işlemlerde masraf almayan uygulamaları hayata geçirdiler. Hesap açarken veya para transferi yaparken şubeye gitme zorunluluğu ortadan kaldıran bu hizmetler masraflardan arındırılmış oldukları için müşteriler tarafından da benimsendi ve sıkça kullanılmaya başlandı. İşte bu uygulamalar arasında öne çıkan ve hesap işletim, EFT ve havale ücreti olmayan 5 bankacılık hizmeti.
Finansbank enpara
Finansbank’ın büyük başarıya ulaşan şubesiz bankacılık girişimi enpara’da tüm işlemler masrafsız olarak internet üzerinden yapılıyor. Açılan hesaplardan hesap işletim ücreti alınmazken EFT havale için de para ödenmiyor. Enpara hesabınızdan para çekmek için kullanılan encard isimli debit kart için de herhangi yabancı para transferi veya yabancı ATM’den para çekme gibi diğer kurumların da dahil olduğu işlemler ise ücrete tabi.
iGaranti
Garanti bankası’nın sosyal mobil uygulaması iGaranti de yaptığınız işlemlerden ücret almayan bir hizmet. iGaranti üzerinden açılan hesaplar için hesap işletim ücretleri ödemeniz gerekmiyor. iGaranti üzerinden 15 eylül 2014 tarihine kadar yapılan havale ve EFT işlemlerinden ücret alınmıyor, ancak bu uygulama belirtilen tarihten sonra muhtemelen değişecek.
ING Günlük paket
ING Bank temel bankacılık günlük paket’tede de eft havale ücreti, kart aidatı ve hesap işletim ücreti yok.
Yapı Kredi nuvo
Finansbank’ın enpara’sının yakaladığı başarı sadece müşterilerden değil, diğer bankalar da kabul gördü. Yapı Kredi de açıkca enpara’nın rakibi olarak algılanan nuvo’yla kısa bir zaman önce trene atladı. Nuvo üzerinden yapılan EFT ve havale işlemlerinde ücret ödenmezken açılan hesaplardan da hesap işletim ücreti alınmıyor.
HSBC büyük adım
Masrafsız bankacılık akımından pay almak isteyen HSBC de büyük hesap isimli ürünleriyle kendine yer arıyor. Ancak HSBC’nin bedava EFT havale veya hesap işletim ücreti ödememe tekliflerinden yararlanabilmeniz için enaz 1 tanesi ödemesi olmak üzere 3 ödeme talimatı vermeniz gerekiyor.