ECB’nin faiz indirimi sinyali vermesi muhtemel, tüccarlar haziran hamlesini bekliyor.

Yatırımcılar, avrupa merkez bankası’ndan ECB haziran ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimlerine başlanacağını teyit edebilecek bir sinyal bekliyor. Bu beklenti, euro bölgesi’ndeki enflasyonun mart ayında yavaşlayarak ECB’nin hedefi olan %2’ye yaklaşması ve bankanın gevşeme döngüsünde ABD merkez bankası da dahil olmak üzere diğer büyük merkez bankalarına potansiyel olarak öncülük etmesi için zemin hazırlamasıyla ortaya çıktı. Baş piyasa stratejisti guy miller, piyasanın haziran ayında bir faiz indiriminin teyidini aradığını belirterek, bu beklentilerinin karşılanmasının piyasayı bozabileceği uyarısında bulundu. Hollanda merkez bankası başkanı klaas knot ve avusturya merkez bankası başkanı robert holzmann gibi daha muhafazakar üyelerin bile bu hamleye karşı çıkmasıyla birlikte, birçok ECB politika yapıcısı haziran ayını gevşemenin muhtemel başlangıç tarihi olarak işaret etti. Pictet wealth management makroekonomik araştırma başkanı ECB’nin faiz indirimini haklı çıkarmak için FED’in önerdiği gibi iyileşmeler görmek yerine verilerin kendi projeksiyonlarla uyumlu olmasını aradığını belirtti.
Hızlı ücret artışı nedeniyle %4’te kalan hizmet enflasoynuna rağmen ECB faiz indirimi sinyali vermeye hazırlanıyor. Haziran ayındaki bir hamleye yönelik sinyalin açıklığı bir soru işareti olmaya devam ediyor.
Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler mart ayında enflasyonun beklenmedik bir şekilde %2,4’e gerilediğini ortaya koyarken, bu durum geçtiğimiz ay enflasyon tahminlerini düşürmesinin ardından ECB’nin güvenini artırabilir. ING’nin küresel makro başkanı carsten brzeski ECB’nin faiz indirimini neredeyse önceden duyabileceğini öne sürdü. Yatırımcılar ayrıca sonraki indirim döngüsünün hızı hakkında da ipuçları arıyor.
Ücret verileri ECB için bir diğer kritik faktördür ve politika yapıcılar, dördüncü çeyrekte müzakere edilen ücret artışının hafifçe azalmasının ardından yavaşlamaya dair daha fazla işaret aramaktadır. UBS avrupa baş ekonomisti reinhard cluse’a göre, mayıs ayında açıklanacak olan ilk çeyrek verileri önemli ve ücret verilerinde sadece ılımlı bir iyileşme görülse bile haziran ayında bir faiz indirimi bekleniyor.
ECB’nin görünümünün ABD’deki faiz indirimi bahislerinin azaltılmasının önemli ölçüde etkilenmesi beklenmiyor. Euro bölgesi’ndeki zayıf ekonomisi ECB’nin FED’den önce hareket etmesine olanak sağlıyor. Ancak FED’in beklenenden daha az indirimine gitmesi, zayıf avronun potansiyel enflasyonist etkisi göz önünde bulundurduğunda ECB’nin daha az faiz indirimine gitmesine yol açabilir.