E-ticaret ve alışveriş fırsatları.

Babamın internetten yapmış olduğu bir alışveriş buna güzel bir örnek. Babam çin malı ürünler satan bir e-ticaret sitesinde bir ayakkabı çekeceği görmüş. Fotoğrafta aldanıp eve sipariş verdi. Hatta kargo parası üründen daha pahalı diye siparişe ıvır zıvır bir iki ürün daha ekledi. Gelen çekecek plastiktendi ve o kadar kalitesizdi ki daha ilk kullanımda kırıldı. Ürünü geri gönderip yenisini almak da pek akıl karı değildi, zira yenisinin de kırılacağı barizdi. Bir sonraki hafta eve geldiğimde muhtemelen aynı ürünün 5 katı fiyatlı ahşap bir kerata duvarda asılıydı.
Gereğinden fazla satın almak Bir ürünü ucuz diye stoklamak bazen faydalıdır. Ama özelliksel son kullanma tarihi olan ürünlerde bu size para kaybettirir.3 al 2 öde kampanyasından yararlanıp 3 kutu vücut kremi almak akıllıca görünebilir. Ancak senede ancak 2 kutu bitirebiliyorsunuz zarardasınız demektir, zira krem gibi kozmetik ürünlerinin raf ömrü çoğunlukla bir senedir. İndirimdeki gıda ürünlerinde de aynı şey geçerlidir. Özellikle süpermarketlerde 2inci ürüne yüzde 50 indirim gibi kampanyalar çok yapılır. Bu kampanyada yararlanıp 2 büyük paket salam aldığınızı farzedelim. Eğer yalnız başınıza yaşıyor ve işinizden dolayı evde sadece haftasonları evde kahvaltı ediyorsanız bu iki paketi bitiremeyecek ve bir kısmını çöpe atmak zorunda kalacaksınız.
Fırsat siteleri
Son yıllarda türkiye’de e-ticaret tabiri yerindeyse patladı. Buna özellikle grup alışveriş ve fırsat sitelerinin de büyük rolü var. Öyle ki bir çok işyerinde, o günkü kampanyaları kaçırmamak için bilgisayarın başına oturur oturmaz fırsat sitelerin giren insanları görmek alışıldık bir manzara haline geldi.
Sınırlı bir süre için indirim sunan fırsat siteleri elbette iyi bir ürünü uygun bir fiyata almak istediğinizde faydalı olabilir. Ancak tek bir şartla, bu ürünle gerçekten ihtiyacınız varsa. Oysa şu anki durumda, müşteriler “aman bu fırsat kaçmaz, bu elbiseyi bir daha bu fiyata bulamam”diyerek ihtiyaçları olmayan bir ürünü satın almayı alışkanlık haline getirdiler.
Yukarıda saydıklarımız sadece bizim aklımıza gelenler. Aslında bundan çok daha fazlası var. Unutmayın şirketlerde size nasıl daha fazla ürün satın aldırabileceği üzerine kafa yoran ve maaşını bundan kazanan insanlar veya departmanlar var. hesaplı zannetiğiniz bir kampanya aslında cüzdanınızı boşaltıyor olabilir.