Düşük faizli kredi gerekiyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği TZOB Genel başkanı şemsi bayraktar, tarım sektöründe kullanılan kredilerin yüzde 35,5’inin yüksek faizli olduğunu belirterek, çiftçilerin düşük faizli ve yeterli finansmanla desteklenmesi gerektiğini bildirdi.
Bayraktar, yazılı açıklamasında tarım sektöründe yaşanan finansman sıkıntısı nedeniyle çiftçilerin özel bankalara ve yüksek faizli kredilere yöneldiğini ifade etti.
Tarım ve bankacılık sektöründe, ekim 2014 itibarıyla kullandırılan nakdi ve gayri nakdi kredi miktarının, ekim 2013’e göre yüzde 19,95 artışla 44,9 milyar liraya ulaştığını belirten bayraktar, ekim 2014 itibarıyla kullanılan kredilerin yüzde 35,5 yüksek faiz oranlı kredilerden oluştuğu bilgisini verdi.
Bayraktar, tarıma kullandırılan düşük faizli krediler ile yüksek krediler arasında uçurum olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Düşük faizli krediler hazine sübvnasiyonu nedeniyle faizde piyasasının çok altında kalıyor. Çiftçimizin doğal afetler yüzünden başı dertten kurtulmuyor. Zaten yapısal sorunlar da çözülmüş değil. Ürettiği ürünlerdeki fiyat artışı, enflasyonun altında seyrettiği için alım gücünde kayıp meydana geliyor.
Bütün bunlar yüzünden çiftçimizin uygun faizli finansmana ihtiyacı var. Yüksek faiz oranları, çiftçimizin altından kalkabileceği rakamlar değil. Çiftçimiz, düşük faizli ve yeterli finansmanla desteklenmeli”
Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu verilerine göre, krediler içinde tarımın payının yüzde 3,35’te kaldığını belirten bayraktar, bu rakamın toptan ticaret ve komisyonculukta yüzde 7,04 inşaatta yüzde 6,97 olduğunu bildirdi. Tarımda takibe dönüşüm oranının yüzde 3,18 olduğunu kaydeden bayraktar, bunun çiftçinin borcuna sadakatinin göstergesi olduğunu ifade etti.
Bayraktar, doğal afetlerden zarar gören üreticilerin ziraat bankası, tarım kredi kooperatifleri ve özel bankalara borçları bulundurduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:
“Bu borçların ertelenmesi gerekiyor. SGK ve elektrik borçlarını da yeniden yapılandırılmalı, sadece ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan sübvansiyonlu krediler, diğer kamu bankaları tarafından da verilmelidir. Alınacak erteleme kararı, doğal afete maruz kalan veya ödeme güçlüğü çeken bütün üreticilerimizin kullandıkları kredilerin tümüne uygulanmalı, bu uygulama tarımsal kredi kullandıran diğer bankaları kapsamalıdır. Doğal afetlerden zarar gören çiftçimize yeni kredi açılmalı, bu yıl borcunu ödeyemeyecek çiftçimizin elektrik ve sgk ödemeleri ertelenmelidir.”