Düşük faiz ve tüketici yapılandırması.

Otomatik ödeme talimatı için de iptal talimatını verirler ve konu kapanır. Tüketicilere yapılandırma esnasında bir takım hukuki şartlar ileri sürüyorlarsa, tüketiciler bundan ötürü hiç çekinmesinler.
Anlaşmazlığa da düşmesinler sözleşmeyi imzalasınlar. Kredi kartı mı çıkardılar kendilerine bir telefonla iptal ettirebilirler. Otomatik ödeme talimatı mı aldılar zorla. Kredili mevduat hesabı mı açtırdılar. Her ikisini de hemen kapatmak mümkün.
Düşük faiz ortamı oluştuğunda banka para satmak isteyecek.
“Şu anda diğer özel bankalardan yüksek faizli kredi kullanan konut kredisi borçluları sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü, özel sektöründe krediler düşmedi. Bankalar, başka bankadan gelen kredi taşınmasını kabul etmek durumunda değiller. Ancak düşük faiz ortamı oluştuğunda banka para satmak isteyecek.
Doğal olarakta parasını satmak için de başka bankanın müşterisini de kabul edecek onu tranfer doğal olarakta parasını satmak için de başka bankanın müşterisini de kabul edecek onu transfer doğal olarakta parasını satmak için de başka bankanın müşterisini de kabul edecek onu transfer etmek için de bir takım cazip tekliflerinde sunabilecek. Bu noktada olması gereken, Türkiye cumhuriyeti merkez bankası önderliğinde, ülkemizdeki finansal piyasalardaki faizlerin aşağı inmesidir. Faizler aşağıya indiği takdirde özel bankalar paralarını nasıl satacak. Kamu bankaları düşük faize veriyor.
Özel bankalarda faiz indirdiği takdirde, onlar da istediği oranda yapılandırma sağlayamayan müşterileri yani konut kredisi borçları için diğer bankalardan teklif alacak. En cazip teklifi nerede bulursa eski bankasına sadece kalan ana paranın yüzde ikisi kadar erken kapama tazminatı ödeyip kredisini taşıyabilecek.
“Tüketicilere tavsiyem bulundukları bankadan teklif alsınlar”
“Bunun için öncelikle piyasada faizlerin aşağıya inmesi lazım. Şu anda iniş trendi başladı, TCMB son iki ayda politika faizinde 750 baz puan indirim yaparak 24’ten 16.50’ye çekti. Önümüzde ki günlerde 200-300 baz puan indirim yaparsa bu oranlar aşağıya çekilecek ve finansal piyasalarda tüm kredilerde faiz oranları da düşebilecektir. Böyle bir durumda tüketicilere tavsiyem, bulundukları bankadan teklif alsınlar ve o yapılandırma teklifini alıp diğer bankalardan da araştırsınlar. Hangisi cazip geliyorsa o bankaya taşısınlar ama unutmasınlar ki kredisini kullandığı bankada ki hesabını kapatırsa kalan ana para üzerinden yüzde 2’ye varan bir erken kapama tazminatı talep edebilir bankalar.
Yapılandırma talepleri ve hakkı sadece konut kredisiyle sınırlı değil
“Aslında tüketici kredileri de yapılandırılır. Burada anahtar şu Tüketicinin kredi kullandığı banka kullandığı kredi oranından daha aşağıda tüketici kredisi faiz oranı belirlemişse o oran cazip geldiği takdirde tüketici kendi bankasına başvurup kredi yapılandırması isteyebilir. Bu yapılandırma talepleri ve hakkı sadece konut kredisiyle sınırlı değil. Kamu bankaları sadece konut kredileriyle 0.99 ilan ettikleri için konut kredisi kullananlar bu haklarını talep ettiler. Fakat tüketici kullanıcı.