Düşük enflasyon ile büyüme önemli.

Denizbank Genel müdürü hakan ateş, devletin yatırım iklimini canlı tutup kamu özel ortaklığı tipi projelerinin artırılması gerektiğini belirterek, kendilerinin de kredi faiz oranlarında düşüşün devamını istediğini ifade etti.
Ateş “Biz yüzde 12 ile mevduat toplayıp yüzde 9 ile konut kredisi verirsek işletme olarak topu dikeriz. Yönetici olarak sorumluluğumu yerine getirmemiş olurum. Faiz seviyelerinden ziyade düşük enflasyon ile büyüme önemli. Gelecek yıllarda büyüme, istihdam yaratmak açısından daha öncelikli olacak. Öte yandan, bankacılık sektörü üzerinde maliyet oluşturan kalemlerde gevşeme oldukça ve enflasyon düştükçe bunlar faiz oranlarına yansıyacaktır” şeklinde konuştu.
Sermaye yeterlilik rasyosunun düşürülmesi gibi bir durumun basel 3 kuralları nedeniyle söz konusu olamayacağını, buna kesinlikle dokunulmaması gerektiğini vurgulayan ateş, zorunlu karşılık oranlarındaki düzenleme ve risk ağırlıklarında yapılacak düzeltmelerle bankaları rahatlatıp kredi hacimlerinde genişleme sağlanabileceğini kaydetti.
“Enflasyon yüzde 6-6,5 seviyelerine geriler”
hakan ateş, merkez bankasının, en önemli silahının politika faizi olduğunu ve piyasayı bununla regüle edebilmesi içinde inandırıcı olması gerektiğini belirterek, faiz indirimine bakıldığında enflasyon oranı seviyesinin de önem taşıdığını kaydetti.
Ateş, “Gelecek yıl enflasyonun yüzde 6-6,5 seviyelerine gerileyeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla faizlerde buraya kadar yer var. Ancak bunun fevkinde yaparsanız inandırıcılık yitirilir. Devlet eskiden olduğu gibi muhtaç değil. Devlet, ekonomisini düzeltti ve çok güçlü. Bütçe açığı eser miktarda. Ekonomik büyüme yüzde 4’ler civarında sağlanabilir ve enflasyon düşerse bu konjoktründe Türkiye olumlu ayrışmayı başarabilir.” diye konuştu.
“Kanal İstanbul” destek hayalimdir.”
Denizbank Genel Müdürü ateş, “Türk bankalarının da finanse ettiği mega projeler bir bir açılıyor. Kanal istanbul projesi de gündemde. Denizbank olarak, bu konuda fizibilite çalışması yapıyor musunuz sorusuna, şu karşılığı verdi:
“Kendi adıma söylüyorum. Böyle bir milli projeyi desteklerim. Tabii ki son kararı kredi komitesi verecektir. Nasıl ki 3. Köprü 3. havaalanı, Kıbrıs barış suyu gibi mega projelere destek verdiysek bu milli projeye destek olmak da benim hayalimdir. Çünkü bu, tarihi değiştirecek özellikleri içinde barındıran bir proje. Hayata geçirildiğinde fatih sultan mehmet’in gemileri karadan haliç’e indirmesine benzer tarihi bir etkisi olur. Proje teknik açıdan yapılabilir olduktan sonra finansman sağlanabilir.”