Döviz satışı 3 milyar dolara yaklaştı.

Bankacılık kaynakları BDDK’nın geçen cuma TL kredilere döviz varlığı sınırı getirmesiyle birlikte kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın yoğun şekilde döviz satışı yaptığını belirterek bu hafta yapılan satışın 2-3 milyar doları bulduğunu vurguladı. Merkez Bankası net uluslararası rezervleri ise 7,53 milyar dolar seviyesinde.
Türk lirası’ndaki değer kaybını durdurmayı ve kredileri kısmayı amaçlayan bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu’nun geçen cuma aldığı karar sonrası merkez bankası ve kamu bankalardan yoğun döviz satışı gerçekleştirildi.
Dünya gazetesi’nin bankacılık kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, geçen hafta cuma günü kararın açıklanmasıyla beraber başlayan ve bu hafta bireysel ve kurumsal talebi karşılamaya çalışan döviz satışı 2-3 milyar doları buldu. Merkez Bankası ise para ve banka istatistiklerinde 24 haziran ile biten haftaya ilişkin uluslararası net rezerv verilerini açıkladı. 17 haziran haftasında 7 milyar 380 milyon dolar ile 20 yılın en düşük seviyesine gerileyen IMF tanımla net uluslararası rezervler 24 haziran haftasında 7 milyar 531 milyon dolar ile yine 20 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etti. Analistler bu hafta da yaşanan döviz satışlarından kaynaklı net uluslararası rezervlerde kaybın sürmesini bekliyor.
Önce bireysel sonra kurumsal talep
Geçen hafta cuma günü dolar TL’nin türkiye piyasalarında günü 17,39 lira seviyelerinden tamamlamasının ardından BDDK’nın TL kredi için döviz varlığı sınırı kararını açıkladı.
BDDK’nın TL kredi kullanılıp döviz almasını engellemek için aldığını açıkladığı karar ilk etapta döviz varlığı sınırı aşan şirketlerin döviz satışına yol açabileceği şeklinde yorumlandı. Türkiye piyasaları kapalıyken ise dolar TL bu karara sert bir tepki verdi ve 16,47 liraya kadar geriledi. Pazartesi sabah türkiye piyasaları açılana kadar 16,09 liraya kadar iken dolar TL piyasalar açıldıktan sonra ise gelen yoğun bireysel talep nedeniyle 16,40 liraya yükseldi. Bankacılık kaynakları cuma kararın açıklanması ve pazartesi piyasalar açılıncaya kadar kamu bankaları ve Merkez Bankası’nın yoğun bir şekilde düşük hacimli piyasada işlem yaptığını dile getirdi.
Pazartesi günü 1 milyar dolara yaklaşan bireysel talep nedeniyle kamunun döviz satışının sürdüğünü söyleyen bankacılık kaynakları salı gününden itibaren ise dövizde kurumsal talebin sürdüğünü söyleyen bankacılık kaynakları salı gününden itibaren ise dövizde kurumsal talebin ortaya çıktığını vurguladı. Bankacılık kaynakları bunu şaşırtıcı olarak yorumlarken kanunun da bu talebi karşılamak için satışlara devam ettiğini dile getirdi. Dolar TL ise hafta boyunca 16.09 16,73 lira arasında hareket etti. Türkiye piyasaları kapalıyken ulaşılan 16,09 lira piyasalar açıkken bir daha görülmedi. Kaynakların verdiği bilgiye göre cuma günü karardan itibaren düne kadar kamunun sattığı döviz miktarının 2-3 milyar doları buldu.
Net rezervlerde artış 150 milyon dolar
Merkez Bankası dün ise 24 haziran ile biten haftaya ilişkin verileri açıkladı. Buna göre Merkez Bankası’nın IMF Tanımlı net uluslararası rezervleri bir önceki haftaya göre 150 milyon dolar artış ile 7 milyar 531 milyon dolar oldu. 17 haziran ile biten haftada 7 milyar 380 milyon dolar ile 20 yılın en düşük seviyesine gerileyen rezervler geçen hafta da bu seviyelerde kalmaya devam etti.