Dolar ve ABD hazine tahvilleri güçlü verilerle yükseldi.

ABD Doları ve hazine tahvil getirileri güçlü ABD imalat verilerinin ardından pazartesi günü önemli bri artış gösterdi ve ikinci çeyreğin başında finans piyasaları için olumlu bir ton oluşturdu.
Dolar Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve tahvil getirileri ısrarcı bir federal rezerv ve ABD ekonomisinin yumuşak iniş potansiyeli etrafındaki piyasa anlatılanların çekiş kazanmasıyla yükseldi. Getirilerdeki yukarı yönlü harekete ve doların gücüne rağmen wall street bir dereceye kadar direnç gösterdi. Dow jones endüstriyel ortalaması %0,6’lık mütevazı bir düşüş yaşarken, S&P 500 endeksi %0,2’lik hafif bir düşüş gösterdi ve nasdaq bileşik endeksi marjinal kazançlarla kapanmayı başardı. Doların bu yıl ilk kez endeks bazında 105,00 seviyesini aşarak yükselmesi japon yeninin baskı altına alarak japonya’nın müdahalesine yol açabilecek bir seviye olan dolar başına 152.00’ye doğru itti. Hedge fonlar eylül 2022’den bu yana en büyük net uzun dolar pozisyonlarını oluşturarak öncelikle yen aleyhine bahis oynadı.
Öte yandan pazartesi günü açıklanan japonya’nın ekonomik göstergeleri karışık bir tablo sunarak yen için net bir gün göstermedi. Buna karşılık ISM Faaliyet verileri ve atlanta FED’in 2. çeyrek büyümesi için GDPNOW model tahminindeki artış da dahil olmak üzere ABD ekonomik verileri dolara sağlam bir destek sağladı.
Geniş asya piyasalarının aksine çin hisse senetleri haftaya güçlü başladı. Özel bir anket çin imalat faaliyetlerinin mart ayında son 13 en hızlı büyümesini göstererek hafta sonundaki olumlu resmi anket sonuçlarını yansıttı.
Çin anakarasının mavi çipleri %1,6 yükselerek hafif düşüşle kapanan mscı japonya dışı asya endeksini ve %1,4 düşen japonya’nın nikkei endeksini geride bıraktı Salı gününe baktığımızda asya’da ekonomik ve kurumsal takviminin nispeten hafif olduğunu görüyoruz.
Öne çıkan veriler arasında avustralya ve hindistan’da imalat satın alma yöneticileri endeksi PMI raporlarının yanı sıra güney kore’den tüketici enflasyonu verileri yer alıyor.