Doğalgaz faturanızı düşürmek için 6 temel yöntem.

Soğuklar ve kış öncesi doğalgaz ve elektriğe yapılan zam oranlarını duyunca, bu konudaki sektör deneyimimi de kullanarak genel yazılarımızın dışına çıkmak pahasına birkaç öneri paylaşayım istedim. Bu yazımız kış sezonunda doğalgaz faturalarından %10 ila %30 arasında tasarruf etmek isteyenler için.
Herşeyin başı izolasyon
Hiç şüphe yokki kışın evi ısıtmak önemlidir, ama evin içindeki ısıtılan havayı muhafaza etmek daha önemlidir. Bunun için oturduğunuz binanın izolasyonu yoksa bir an önce yaptırmanızı tavsiye ederim. Bunu yasal bir zorunluluk olduğu için değil, uzun vadede doğalgaz tüketiminizi etkileyecek bir avantaj olduğu için yaptırmalısınız.
İzolasyonla kastettiğimiz, binanın içine veya tercihen dışına mantolama yapılması. Bina pencerelerinde çift cam kullanımı ve ahşap kasa pencereleri pvc ile değiştirmek de önemli fark yaratır. En üst kattaki daireler için çatı izolasyonu yaptırmak ısıtılan ortam havasının dışarı çıkmasına azaltacağından ortam ısısını muhafaza etmek için daha az kombi yakmak veya kaloriferleri daha düşük ısılarda çalıştırmak yeterli olacaktır. Mevcut penceleriniz etmek açısından üç dört senede bir kere bakım izolasyon durumunu kontrol ettirmekte fayda var, zira ortam koşulları ve evlerde yapılan tadilatlar nedeniyle izolasyonda kayıplar yaşanabiliyor.
Kombinizi değiştirin.
Evinizde yalıtım ile sorunları halletiğinizde inanıyorsanız ve evinizin ısınma ve sıcak su ihtiyacını kombi ile karşılıyorsanız, cihazınızı kaç senedir kullandığınıza bağlı olarak değiştirmeyi düşünebilirsiniz. kombi veya şofben gibi cihazların ortalama ömrü 10 sene civarındadır. Düzenli bakımla, cihaz ve tesisatınızın kalitesine göre ömrü 10 sene civarındadır. bunu 15 seneye kadar uzatmak mümkün. İstanbul ankara kocaeli eskişehir bursa gibi doğalgaz geleli 10 seneyi geçmiş illerde yaşıyorsanız, cihazınızını yenileyerek doğalgaz tüketiminde tasarruf edebilirsiniz.
Yoğuşmalı kombi ile değişim Bu yazıda kombide yoğuşmalı mı yoksa yoğuşmasız mi tercih etmeli sorusuna cevap vermeye kalkarsak. Yerimiz yetmez. Onun yerine yoğuşma teknolojisinden kısaca bahsederek yoğuşmalı kombide tasarruf nasıl oluyor onu anlatmak istiyoruz.
Standart kombide cihaz doğalgazı alır ve yanma gerçekleştirir. Buradan çıkan ısı enerjisini ihtiyaca göre evin sıcak su tesisatına veya kalorifer tesisatına aktarır. Yanma neticesinde oluşan atık gaz ve su buharını da bacadan dışarı verir. Yoğuşma teknolojisi kullanılan kombilerde ise atık gaz ve su buharı direk bacadan dışarı verilmek yerine özel bir sistemde tekrar döndürülerek sisteme kazandırılır.
Böylelikle normal bir kombi ile kıyaslandığında aynı ısı ve sıcak su konforuna daha az doğal gaz tüketerek yakalamış olursunuz.