Dijital cüzdan çözümleri.

Geçtiğimiz ay içerisinde Turkcell cüzdan hizmetinin “bankalarla anlaşmaların sona ermesi” nedeniyle sonlandırıldığını bilgisi verildi. Bankalar ile anlaşmaların sona ermesi güzel bir mazeret oldu.
Proje zaten bir senedir komadaydı. Turkcell’ın fişi çekmesi bu zamanı buldu. Bu projenin şüphesiz en büyük talihsizliği, aynı dönemde lansmanı yapılan BKM express tarafından tehdit olarak görülmek ve hazır denenmiş bir altyapı varken kendi altyapısını kurma yoluna gitmesi oldu.
BKM Express Türkiye’de dijital cüzdan çözümlerinde belki de en avantajlı konumda olan proje hiç şüphesiz BKM Express, BKM’nin takas altyapısıyla tam entegre bir çözüm olarak gerçekten avantajlı ama bu sektörün en önemli sıkıntılarından olan kullan indirim al kullan kargo bedava kısır döngüsünden kurtulamadı. Yaptığı harcamalara rağmen 30-40 bin kullanıcıs var. Türkiye’de yerel online pazarda etkili bir tüketici profili olan kadınlara hitap etmeye henüz yaklaşamadı. Ellerinde koskoca bir takas datası var ve burada kadın tüketicilerinin üzerinden en çok işlem geçirdiği üye işyerlerini entegreye etmeye öncelilk vermeleri gerek. Şöyle söyleyelim, Bizim evde internetten alışveriş yapan kişi ünvanı çok uzun süredir evin hanımına geçti bile, özellikle de yurt içi online alışverişlerde.
Mikro transfer dediğimiz, bireylerin birbirine küçük tutarlarda ücretsiz para transferi uygulamasının da başka platformlarda kullanılmasını regülasyonlara uygun olarak teşvik edebilirler. Günümüzde Facebook’dan sonra en popüler mobil uygulama olan instagramı’da bir çok insan ürün veya hizmet satışı için kullanıyor. Bunlarda ödeme yöntemi olarak kapıda kargo ile ödeme, Kredi kartı ile internet sitesinden ödeme veya whatsapp’a yönlendirme yapıyorlar. Whatsapp olur da, BKM Express ile para transferi neden olmasın. Ayrıca takasa konu olan tüm bankaların dahil olduğu bu altyapı ya yeni ön ödemeli kart çözümlerini eklemek yerine, Türkiye’nin en büyük ön ödemeli kart çözümü olan istanbul kart’ı dahil etmeye konsantre olmaları gerekir. Mobil cüzdan çözümü sunuyoruz deyip, Türkiye’nin en büyük metropolünde en çok kullanılan ön ödemeli kartı sisteme entegre etmeyince, “hedeflerin gerisinde kaldık, millet kullanmıyor” diye dövünmenin bir alemi yok. Üstelik konya gibi bir ilde toplu taşıma çözümlerinde başarılı projeler hayata geçmişken deneyimi böylesine önem verilen projeye aktarmayı seçmek yerine yakın zamanda sonlandırılan Google Glass projesine uygulama geliştirmeyi tercih ettiklerini görmek üzücü.