Devlet katkı payı ve üst sınırları.

Katkı payında yıllık üst sınır var.
Devlet katkı payı’nda bir üst sınır var. Bir takvim yılında ödenecek katkı paylarının üst limiti yıllık brüt asgari ücretin %25’ini aşamayacak. Yani örneğin aylık 2000 TL BES katılım payını ödüyor olsanız bile alabileceğiniz en yüksek devlet katkı payı, 2013 yılı için ortalama aylık brüt asgari ücret 1000 TL’nin %25’iyani 250 TL olacak. Bu %25’lik payın poliçe bazında değil, şahıs bazında yapıldığını da ayrıca hatırlatmak isteriz. Yani birden fazla BES poliçesi sahipliğiniz olması durumunda bile senelik en fazla 3000 TL devlet katkı payı alabilirsiniz.
Katkı payı avantajı cezayla birlikte geldi.
29.05.2012 tarihi itibariyle bireysel emeklilik sistemi’nde olup, 29.06.2012 tarihinden itibaren iki yıl içinde bir emeklilik sistemi’ne yatıracağınız katkı payları için devlet katkısı ödenmeyecek. Biz ceza diyoruz, sektördekiler buna caydırıcılık diyorlar. BES ile SGK karışmasın BES ile sosyal güvenlik kurumu SGK hizmetlerini karşılaştırmak gerekir. SGK’da büyük rakamlar ve devamlılık esastır. Emekliliği hak ettikten sonra belli yöntemlerle belirlenen maaşınızı ölene kadar alırsınız. Sizin ölmeniz durumunda da sizin bakmakla yükümlü olduğunuz, sistemde kayıtlı yakınlarınıza belli oranla maaş bağlanır. Burada kaynaklar sisteme giren yeni katılımcılardan yapılan kesintilerden sağlanır.
BES’te ise ” ne kadar ekmek, o kadar köfte ” prensibi esastır. BES şirketi wizden tahsil ettiği paralardan yapılan kesintilerden kalan tutarı fonda değerlendirir. Devlet de sizin için %25 katkı payını bir kenara ayırıp kendi stratejilerine uygun bir fonda biriktirir. Süre sonunda bu miktarı ister bir seferde, isterseniz maaş olarak alırsınız. Maaş olarak alırsanız kalan tutar fonlarda değerlenmeye devam edeceğinden fonun performansına göre belli bir getiri sağlamaya devam eder. BES katılım payınızı doğru ayarlamışsanız ve fonlarınızı da verimli seçmişseniz, teoride ölene kadar maaş alabilmeniz mümkündür.
Biz olsak ne yapardık.
Günümüzün ekonomik koşulları bize iş gücündeki insanların çok önemli bir kısmının, mevcut hayat standartlarını emeklilikte de koruyabilmeleri için ölene kadar çalışmaları gerektiğini gösteriyor. Eğer mevcut hayat standartlarınızı sürebileceğiniz bir emeklilik hayatı yaşamak istiyorsanız, sadece bireysel emeklilik sistemine değil, yaşam boyu birikim disiplinine sahip olmanız ve BES’e ek olarak birikim ve yatırım yapmanız gerekir.