Destek kredisi.

Geri ödemesiz dönemli kredi

Öncelikli taleplerini geri ödemesiz dönemli kredi ve kredi limit artırımı olarak açıklayan Akgül, “En az 1 yıl geri ödemesiz yeni bir kredi üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca limitleri dolduğu için ucuz esnaf kefalet kredisi alamayan esnaflarımızın yeniden alabilmeleri için girişimlerimiz var.

 

Esnafın yeniden ayağa kalkması için uygun kredi fırsatları aranıyor. Bunun için ilk görüşmeleri yaptık ama somut adımlar için Cumhurbaşkanlığını bekliyoruz” diye konuştu.

Bölgede yer alan 327 bin esnaftan 307 bininin toplamda 23.5 milyar lira esnaf kefalet kredisi kullandığını hatırlatan Abdulkadir Akgül, bu kredilerin borçlarının 6 ay ertelendiğini, faizlerin de affedildiğini hatırlattı. 6 ayın sonunda yeniden ertelemenin gündeme geleceğini ifade eden Akgül, “Haklı olarak insanlar aldıkları kredinin akıbetini merak ediyor. Şu anda verdikleri ipotekler yıkıldı, kefillerin çoğu depremde vefat etti. Arabulucular işini kaybetti.

Her şeyini kaybeden çok. Ama şu anda öncelik esnafın yeniden ayağa kalkabilmesi. Bu nedenle önceliği iş yeri açma gibi krediler üzerinde çalışmaya veriyoruz. Ancak kredi borçlarını 6 aylık erteleme ile ilgili bir sıkıntı olmaz. 6 ay dolduğunda yeniden erteleme gündeme gelecektir. Belki 1-2 yıl belki daha uzun erteleme söz konusu olabilir. Daha önceki depremlerde ertelenmişti” dedi.