Depremzedelerin 1.5 milyar liralık kredi borç ertelenecek.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK van bölgesinde kullandırılan ticari kredilerle tüketici kredilerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeyi tamamladı. Karar, resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yaklaşık 1.5 milyar liralık kredileri ilgilendiren kararla bankalar, depremzedelerin kredi borçlarını en az 3 ay olmak üzere belirlenen sürelerle erteleyecek.
BDDK’ın aldığı kararla ağırlıklı olarak bölgede kullanılmış olan ticari ve bireysel krediler ile kredi kartlarından kaynaklanan borçların 3 ay yada daha uzun süre ertelenmesi gibi bankalarca depremzedelere yardım amacıyla açıklanan kararların nasıl uygulanacağına da açıklık getirilmiş oldu.
BDDK kararına göre, izlenen kredi ve diğer alacakların sözleşmelerinde öngörülen ilk ödeme planının uzatılmasına yönelik değişiklik yapılması halinde, öngörülen ilave genel karşılıkların ayrılması, yeniden yapılandırılan krediler ve diğer alacakların tekrar yeniden yapılandırılması durumuyla ilgili olarak, kredilerin yeniden yapılandırılmasında aranan, her yıl kalan anapara borç yüzde 20’sinin tahsil edilmesi, 31 mart 2012’ye kadar işlem tesis edilmesi kaydıyla, bankaların insiyatifine bırakılmasına karar verildi.