Depremzedeler kredi borç faizleri.

Denizbank, bölgedeki kredi borçları faizsiz olarak 2012’ye erteledi. Denizbank van şubesi’nden mortgage, taşıt, ihtiyaç kredisi ve kredi kartı kullanan tüm bireysel müşterilerin, KOBİ kredisi ve işletme kart kullanan KOBİ müşterilerinin ve tarım kredisi kullanan çiftçilerin borçları faizsiz olarak 2012’ye ertelenecek. Banka ayrıca bölgede ihtiyacı olan vatandaşlara ve KOBİ’lere 3 ay ertelemeli olarak kredi verecek.
Akbank, Van’daki bireysel müşterilerinin talep etmeleri halinde, kullanmış oldukları krediler için mevcut faiz oranlarından 3 ay taksit ertelemesi yapacak. Akbank, ticari müşterilerinin de yine talep etmeleri durumunda, kredi geri ödemeleri ya da taksitlerini aynı şekilde 3 ay yine talep etmeleri durumunda, kredi geri ödemeleri ya da taksitlerini aynı şekilde 3 ay süreyle erteleyecek. Banka ayrıca van’a gezici şubesini ulaştırdı.
Garanti bankası, deprem bölgesine yapılacak havalelerden ücret almayacak ve depremzedelerin kredi kartı ve kredi borçlarını 3 ay erteleyecek. Deprem bölgesinde yer alan van merkez, erçiş, kazım karabekir ve küçük sanayi şubelerine, yurtdışından veya yurtiçinden yapılacak havalelerden, ekim ayının sonuna kadar herhangi bir ücret ve komisyon alınmayacak. Uygulamadan banka, internet, cep şubelerinin yanısıra, paramatikler ve garanti çağrı merkezi’nden yapılacak havalelerden, ekim ayının sonuna kadar herhangi bir ücret ve komisyon alınmayacak. Uygulamadan banka, internet, cep şubelerinin yanısıra, paramatikler ve garanti çağrı merkezi’nden yapılacak havaleleri de kapsayacak. Ayrıca van merkez, erçiş, kazım karabekir ve küçük sanayi şubelerine bağlı olan veya ekstre adresi van olarak gözüken kredi ve küçük sanayi şubelerine bağlı olan veya ekstre adresi van olarak gözüken kredi kartlarının ekstreleri 3 dönem boyunca 3 ay ertelenecek. Deprem bölgesindeki Garanti POS’larına ise inaktiflik ücreti yansıtmayacak. Banka faizsiz olarak, bu şubelerdeki mevcut tüm kredi borçlarını ve gayrinakdi kredi komisyonlarını 3 ay erteleyecek. Deprem bölgesinde yer alan müşterilerin bireysel kredi talepleri ise masrafsız olarak karşılanacak.