Deprem, kentsel dönüşüm kredisi.

VAKIFBANK DEPREM KREDİSİ

Vakıfbank deprem kredisi için kolları sıvadı. Bir diğer kamu bankası olan Ziraat gibi 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar depremden zarar gören bireysel müşterilere destek veriyor. Vakıfbank ayrıca deprem bölgesine milyarlarca lira bağışta bulunarak ilk andan itibaren desteklerini sürdürüyor.

ZİRAAT BANKASI DEPREM KREDİSİ

Depremden sonra devreye giren ilk kamu bankalarından olan Ziraat, “Depremden zarar görmüş bireysel müşterilerimize 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeye kadar; KOBİ müşterilerimize ve çiftçilerimize 1 yıl ödemesiz, 36 ay vadeye kadar kredi destek paketleri oluşturduk. Bu paketleri hızla devreye alıyoruz. Bölgede yaşayan tüm kredi kartı müşterilerimize ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için faizsiz ve masrafsız 5 000 TL Nakit Avans tanımladık” açıklamasında bulundu.

AKBANK DEPREM KREDİSİ

Mevcut kredi ve kart borçlarını, taksitlerini ve gayrinakdi kredi komisyonlarını herhangi bir talep aranmaksızın 1 ay faizsiz olarak erteliyoruz. Depremde yaşamını yitiren müşterilerimizin borçlarını siliyoruz Bu acı felakette vefat eden bireysel müşterilerimiz ve gerçek kişi ticari işletmelerimizin kredi ve kredi kartı borçlarını siliyoruz. Ücretsiz işlem ve hizmet imkanı sağlıyoruz. Depremin etkilerinin en fazla hissedildiği Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, illeri ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki bireysel müşterilerimiz ve gerçek kişi ticari işletmelerimiz için;

DENİZBANK DEPREM KREDİSİ

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Osmaniye illeri ile Gaziantep’in Nurdağı ve Islahiye ilçelerindeki gerçek kişi tacirler (çiftçi ve esnaflarımız dahil) ve bireysel müşterilerimizin 6 Şubat 2023 tarihinden önceki: Kredi ve kredi kartı borçlarının 31 Ağustos 2023’e kadar olan ödemelerini faizsiz olarak 6 ay süreyle erteliyoruz. 6 Şubat 2023’ten itibaren 31 Aralık 2023’e kadar kredi kartı ücreti ve üye işyeri POS ücreti tahsil etmiyoruz. Adana, Elazığ, Gaziantep (Nurdağı ve Islahiye ilçeleri hariç), Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa ve Sivas’ın Gürün ilçesinde gerçek kişi tacirlerin (çiftçi ve esnaflarımız dahil) ve bireysel müşterilerimizin 6 Şubat 2023 tarihinden önceki kredi ve kredi kartı borçlarını faizsiz olarak 1 ay süreyle erteliyoruz.

Ayrıca, deprem bölgesindeki müşterilerimizin diğer banka ATM’lerini de ücretsiz kullanabilme imkanını sağlıyoruz. Müşterilerimizin 7/24 MobilDeniz üzerinden yapacakları para transferlerini ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Depremden etkilenen bölgelerdeki müşterilerimizin İletişim Merkezimize erişimine öncelik veriyoruz. Afetten etkilenen illerimizin ve depremzedelerimizin ihtiyaçlarını bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde sahiplenerek, bölgenin toparlanması için dayanışmayla çalışmaya devam edeceğiz.

YAPI KREDİ DEPREM KREDİSİ

Şubat 2023 itibarıyla mevcut tüketici kredileri, taksitli ticari krediler, spot krediler, rotatif kredilerin borçları/taksitleri, gayrinakdi kredi komisyonları, bireysel ve ticari kredi kartı borçları, Esnek Hesap ve Esnek Ticari Hesap borçları 31 Ağustos 2023 tarihine kadar 6 ay faizsiz ertelenecektir. Bireysel ve ticari kredi kartı ücretleri 2023 yılı için tahakkuk ettirilmeyecek ve POS aidat ücretleri 2023 yılı boyunca alınmayacaktır.

Son ödeme tarihi 6 Şubat – 6 Mart 2023 tarihleri arasında bulunan bireysel ve ticari kredi kartı müşterilerimizin, son ödeme tarihindeki borç bakiyeleri 1 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecektir. 6 Şubat – 6 Mart 2023 tarihleri arasında ödemesi olan müşterilerimizin tüm tüketici kredileri, Esnek Hesap ve Esnek Ticari Hesap borçları 1 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmiştir. Tüzel müşterilerimizin, 6 Mart 2023’e kadar vadesi gelecek olan taksitli ticari kredi, rotatif ve spot nitelikli kredileri, teminat koşulları dikkate alınarak ikinci bir değerlendirmeye kadar 1 ay süre ile faizsiz olarak ertelenecektir.  Acil nakit ihtiyaçlarında bireysel Esnek Hesap ve KOBİ ve İşletme Bankacılığı müşterilerimiz için Esnek Ticari Hesap limitleri 6 Mart 2023 tarihine kadar faizsiz olarak kullanılabilecektir.

EFT, FAST, geç EFT ve havale işlemleri ücretsiz olarak yapılabilir. Depremde mağdur olan müşterilerimizin  hesaplarına yapılan havalelerden de ücret alınmayacaktır. Tüm diğer banka ATM’lerinden para çekme, para yatırma, hesap bakiye görüntüleme, kredi kartı borç ödeme, kredi kartı limit/bakiye görüntüleme işlemleri ücretsiz gerçekleştirilebilir. Bunlara ek olarak, Yapı Kredi ATM’lerinden kartlı/kartsız para yatırma ve limit üzeri para çekme işlemleri de masrafsız olarak gerçekleştirilebilir. Tüm bu muafiyetler sonradan belirlenecek koşullar dâhilinde ve ilan edilecek tarihe kadar geçerli olacaktır.  Depremde vefat eden müşterilerimizn tüm bireysel kredileri ve kredi kartı borçları, anapara da dâhil olmak üzere silinecektir.