DAVA’nın önceliği ırkçılıkla mücadele.

Haziranda yapılacak avrupa parlamentosu AP seçimlerinde DAVA’nın milletvekili adayları fatih zingal ali ihsan ünlü ve mustafa yoldaş ile basın toplantısı düzenleyen özcan AA muhabirine açıklamada bulundu. Özellikle son dönemde almanya’da artan ırkçılık ve ayrımcılığa işaret eden özcan “Biz almanya’daki türk toplumu olarak artık her dalda güçlüyüz. Spor bilim ekonomi sağlık gibi her dalda çok güçlüyüz ve orada da etkimiz var. Irkçılığı ayrımcılığı azaltmak için siyasete atılmamız gerekiyor. Ondan dolayı da zaten dava partisini kurduk. DAVA Türklere ve müslümanlara yönelik çalışmalar yapan bir parti ve bizim de ajandamızda bu konular zaten her zaman gündemimizde bunlarla mücadele etmek için çalışmalar yapıyoruz ve burada da toplumdan destek bekliyoruz.” diye konuştu.
Burada çok potansiyelimiz var Almanya’da ırkçılık ve ayrımcılık sorununun bulunduğunu dile getiren özcan bu problemin okul iş hobi ve spor gibi yaşamın her alanında hissedildiğini söyledi.
Yaşadıkları ırkçılık ve ayrımcılık sorununu kendi çabalarıyla azaltma imkanının bulunduğunu ifade eden özcan sözlerini şöyle sürdürdü.
“Örneğin nasyonal sosyalist yerlatı NSU terör örgütü 9 kişiyi öldürdü. Öldürdükleri 10’uncu kişi bir alman polisti. Alman polisi öldürdükten sonra bu olayların üzerine gidip bitirdiler. Allah yok ondan dolayı bizi burada parçalamak istiyorlar. Her zaman alman toplumu alman medyası alman siyaseti bizi parçalamak istiyor ki güçlü olmayalım, birlik ve beraberlik havası yaratmayalım, ondan sonra da tehlike oluşturmayalım, istedikleri gibi tepemize vursunlar, istedikleri gibi siyaset yapsınlar ve biz de ağzımızı açmayalım.
Siyasetçiler de biliyor, bizim burada çok potansiyelimiz var. Biz burada türkler ve müslümanlar olarak birlikte ve beraberlik havası yaratmak istiyoruz. Burada türk toplumunca kabul gören kişilerle birlikte hareket ediyoruz ve buradaki çalışmalarımızı böyle devam ettirirsek inanıyorum ki toplumun da desteği ve gücüyle almanya’da çok şeyi değiştirebileceğiz.” “Gücümüzü ve enerjimizi toplumdan alıyoruz. Diyen özcan birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Teyfik özcan biz birlikte çalışıp birlikte hareket edersek almanya’da bir şeyleri değiştirebiliriz ama herkes kendi başına burada devam ederse maalesef son 60 yıldır olduğu gibi önümüzdeki ama herkes kendi başına burada devam ederse maalesef son 60 yıldır olduğu gibi biizm toplulumuz bizim çocuklarımız bizim gençlerimiz halen bu ırkçılıkla karşı karşıya kalacak ve durum iyiye gitmeyecek. Bizim çok büyük bir gücümüz var, bu gücü değerlendirmek lazım, bunu da ancak birlikte yapabileceğiz” ifadelerini kullandı.
yükselen ırkçılık gündemimizdeki en önemli konulardan AP seçimlerinde dava’nın liste başı adayı avukat fatih zingal da almanya’da yükselen ırkçılığın gündemlerindeki en önemli konulardan olduğunu söyledi.