DASK poliçeleri ve standartları.

DASK poliçelerinde fiyatlama standarttır, hangi sigorta şirketine gitseniz aynı fiyatı alırsınız. Şirketten şirkete fark gösteren taksitlendirme imkanıdır. Profesyonel sigorta acentelerinden poliçe kesildiğinde DASK sigortalarını kredi kartına taksitle ödemek mümkünken, tanırken banka şubeleri primleri peşin olarak tahsil etmeyi tercih ederler.
Neden DASK sigortası yaptırmalısınız.
DASK yaptırmak için birçok sebep var. Bunlardan en önemlisi ülkemizin konumu nedeniyle ciddi bir deprem riskinin varolmasıdır. 1999’da yaşanan depremde kayıpların devlet kaynakları ile tamamen karşılanmaması, bu riskin bir kısmının sigortacılık sistemi içinde tamamlayıcı bir güvence altına alınarak teminat altına alınması gerektiğini gösterdi.
İkinci önemli sebep ise bunun yasal olarak zorunlu bir sigorta olması. Riskin gerçekleşmesi ve kayıp yaşanmasını bir kenara bırakın, sigortanın yaptırılmaması durumunda cezai uygulamalar ve yaptırımlar mevcut. 17 ağustos 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren AFET sigortaları kanunu’yla elektrik ve su idarelerindeki abonelik ve tapu işlemlerinde zorunlu deprem sigortası poliçesi şartı aranıyor. Yani yaşadığınız veya sahip olduğunuz evle ilgili herhangi bir alım satım işlemi veya bir abonelik işlemini elinizde ilgili konuta dair bir dask poliçesi olmadan gerçeleştiremezsiniz. DASK’la ilgili olarak bilinmesi gereken bir başka konu da, bunun bir konut sigortası olmadığıdır. Yani DASK sigortası deprem dışında oluşan maddi hasarları, manevi zararları ve taşınırlar üzerinde oluşan zararları karşılamaz.
Aktif bir deprem kuşağında bulunan türkiye’de DASK en az sosyal güvenlik kadar önemsenmemesi gereken, mümkünse konut sigortaları ile desteklenmesi gereken bir sigortadır.