Dalgalanma altın kredisi.

Bankalar tarafından kuyum sektörüne kullandırılan altın kredisi miktarı, yılın 9 ayında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 9.7 azalarak 5 milyar 190.6 bin lira düzeyine geriledi.
Kuyum sektörü tarafından ocak eylül döneminde kullanılan altın kredisi miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.7 azalarak 5 milyar 190.6 milyon liraya gerilerken, söz konusu düşüşte altın fiyatlarının geniş bir bantta dalgalanması etkili oldu.
Altın kredileri, İşletme sermayesini güçlendirmesi, finansman gideri oluşturması, dolar veya TL kredilere göre şirketlerin altın sermayesini kur riskine karşı koruması gibi avantajlarla bankalar tarafından kuyum sektörüne yönelik altın sermayesini kur riskine karşı koruması gibi avantajlarla bankalar tarafından kuyum sektörüne yönelik geliştirilen bir ürün olarak dikkati çekiyor.
Bu doğrultuda altın fiyatlarındaki dalgalanma, söz konusu ürünün kuyum sektörü tarafından tercih edilmesini etkiliyor.
Gram altın fiyatlarının ocak eylül döneminde en düşük 216.3 lira ve en yüksek 316.7 lira seviyelerini görerek geniş bir bant aralığında hareket etmesi, altının bir borçlanma aracı olarak kullanımını da olumsuz etkiledi.
Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK verilerine göre, altın imalatçısı, ihracatçası ve kuyumcular olmak üzere kuyum sektörü tarafından ocak eylül döneminde 5 milyar 190 milyon 624 bin liralık altın kredisi kullanıldı.
Söz konusu rakam geçen yılın 9 ayında 5 milyar 745 milyon 297 bin lira düzeyinde bulunurken, bu da söz konusu ürüne talebin geçen bir yılda yüzde 9.7 azaldığını ortaya koydu.
“Altın kredilerinin yüzde 75.2’si istanbul kullandırıldı.” altın kredisinin ocak-eylül döneminde en fazla kullandırıldığı kent, 3 milyar 903 milyon 775 bin liralık büyüklükle istanbul oldu. Bu rakam, türkiye’de verilen altın kredilerinin yüzde 75.2’sinin istanbul’da kullandırıldığını gösterdi.