Dalaman havalimanı’na 175 milyon euroluk kredi.

Dalaman havalimanı yeni iç hatlar terminal binası’nın yapımında kullanılacak 175 milyon euroluk krediye ilişkin sözleşme, YDA Group ile avrupa imar ve kalkınma bankası EBRD ve unicredit bank tarafından imzalandı.
Ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakan yardımcısı yahya baş, otel’de imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, son 13 yılda türkiye’de ulaştırma sektörünün ne kadar büyüdüğünün ve geliştiğinin yaşanarak görüldüğünü söyledi.
Hükümetlerin ve özellikle ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığının serbestleşme politikasıyla birçok yatırımın kamuya yük yüklemeden vatandaşa hizmet sağlayacak şekilde yap işlet devlet modeliyle hayata geçirildiğini anlatan baş, bu projelerle türkiye’nin hızla büyüdüğünü kaydetti. İzlenen politika sayesinde türkiye’deki hava taşımacılığının özel sektörün ilgisini çektiğini belirten baş, ” Bugün bu gelişmelerin sebebi hükümetimizin takip ettiği serbestleşme politikasıdır” dedi.
Baş, serbestleşme politikasıyla birçok özel firmanın hava taşımacılığına girdiğini, THY’nin kapasite ve gücünün dünya çapında arttığını söyledi. Baş, “demek ki serbestleşme hiçbir zaman bu gücü zayıflatmayacak” diye konuştu.
Devlet hava meydanları işletmeleri DHMİ genel müdür vekili funda ocak da son dönemde yürütülen kamu özel işbirliği KÖİ projelerine değinerek mega proje olarak adlandırılan boğaz geçiş projesi, izmir gebze körfez geçişi 3.köprü 3 havalimanı gibi projelerin ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığının uhdesinde olduğunu anlattı.
DHMİ tarafından hükümetin ve devletin teşvik ve destekleriyle 18 köi projesinin yürürlüğe konulduğunu anlatan ocak, projelerinin yatırım tutarlarının 15 milyar doları, kira bedellerinin ise KDV hariç 35 milyar doları aştığını kaydetti. Ocak, bugün burada imzalanacak kredi sözleşmesi projesinin köi projelerinin önemli bir halkasını teşkil ettiğini dile getirdi.
Türk iş dünyası açısından önemli bir adım
YDA group yönetim kurulu başkanı hüseyin arslan ise 7 mart 2014’te dalaman havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 25 yıllık işletme hakkının devir bedeli için yeni yatırımla toplamda 1 milyar euro’yu aşan teklif vererek ihaleyi kazandıklarını anımsatarak, işletme hakkının ilk kirası 70 milyar 500 bin euroyu 14 ağustos 2014’te ödediklerini söyledi.
Arslan, dalaman havalimanı yeni iç hatlar terminali inşasının yapımı için gerekli finansmanın tamamını Uluslararası kaynaklardan sağladıklarını ifade ederek, 75 milyon euro öz kaynak ve 175 milyon euro uluslararası proje finansmanı sağlayarak, toplamda 250 milyon euro harcayacağımız bu yeni yatırımın hizmete girmesiyle ilerleyen yıllarda yolcu sayısında büyük artış yaşanarak ülkemiz turizmine ve bölge ekonomisine katkı sağlanacak” diye konuştu.
Dünyada, likidite sıkışıklığının yaşandığı bugünlerde bir türk firmasının tek başına bu çapta bir yatırımı, tamamen uluslararası proje finansmanı sağlayarak yapacak olmasının, türk iş dünyası açısından önemli bir adım olduğunu dile getiren arslan, ” bankaların yegane teminatları ülkemize bizlere ve projemize duydukları güvendir. Bu güven neticesinde uluslararası bankalar, projemize 175 milyon euro finansman sağlamaktadırlar.” dedi.
Konuşmaların ardından YDA group yönetim kurulu başkanı hüseyin arslan, EBRD ülke direktörü michael davey ve unicredit bankası altyapı ülke direktörü peter aurich yeni iç hatlar termianl binası’nın 175 milyon euroluk yatırım kredisi sözleşmesini imzaladı.