Daha fazla konut kredisi kullanıldı.

Ay başında devreye alınan düşük oranlı kredi kampanyasının ardından 19 günde 2019’un tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı. Geçen yıl 10.6 milyar lira artan konut kredi bakiyesi, 1-19 haziran’da bu rakamın yüzde 8.5 üzerinde, 11.5 milyar lira yükseliş gösterdi.
Kamu bankaları, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşların finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmek amacıyla yeni kredi paketlerini haziran ayı başında devreye soktu.
Konut kredi faizleri aylık yüzde 0,64 ile tarihin en düşük seviyesine indirilirken , bu kararın ardından kamu katılım finans kurumları konut finansman oranını yüzde 0,64’e düşürdü. Özel bankalar da konut kredilerini yüzde 0.70 0.90 aralığına çekti.
AA muhabirinin bankacılık düzenleme ve denetleme BDDK verilerinden derlediği bilgiye göre, konut kredi bakiyesi, mayıs ayı sonunda 211 milyar 264 milyon lira düzeyinde bulunuyordu. Kamu bankaları öncülüğündeki tarihi kampanyanın ardından haziran ayında konut kredi kullanımında ciddi artış yaşandı.
Konut kredisi bakiyesi,1-19 haziran’da 222 milyar 733 milyon liraya ulaştı. Böylece 19 günlük dönemde konut kredileri yaklaşık 11.5 milyar liralık artış gösterdi.
Söz konusu rakam geçen yılın başında 188 milyar 109 milyon lira seviyesindeyken, yıl sonuna 198 milyar 703 milyon liraya yükselmişti. Böylece bir yılda konut kredi bakiyesi 10 milyar 594 milyon lira artış kaydetmişti.
Kampanyanın etkisiyle 1-19 haziran’da kullanılan konut kredisi tutarı, geçen yılın tamamında gerçekleşen rakamın yüzde 8.5 üzerine çıktı.
Yüksek faizlerin etkisiyle önceki yıl konut kredi bakiyesi 191.5 milyar liradan 188.5 milyar liraya gerilemişti. 2017’de ise oranların yüzde 1’in altında olması nedeniyle en yüksek yıllık rakam görülmüş ve konut kredi bakiyesi 27.9 milyar lira artmıştı. Kredi bakiyesi, bu yılın 1 ocak 19 haziran döneminde ise 23 milyar liranın üzerinde artış gösterdi.
Düşük faiz oranlarının önemi bir kez daha ortaya çıktı.
İstanbul inşaatçılar derneği inder yönetim kurulu başkanı nazmi durbakayım konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak yıllardır mortgage faiz oranlarının olması gerektiğinin altını çizdiklerini söyledi.
İnsanların konut sahibi olurken ilave yük altına girmek istemediğini, kira öder gibi ev sahibi olmak istediğini dile getiren durbakayım, gelişmiş ülkelerde aynı şartlarda ev sahibi olunduğunu anlattı.
Durbakayım,19 günde bir yıllık tutardan daha fazla kredi tahsis edilmesinin düşük faizlerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayarak “rakamlar, inşaat sektörü ile bankacılık sisteminin birbiriyle ayrılmaz bir parça olduğunu gösteriyor.”dedi.
Özel bankaların da aynı faiz oranlarıyla konut sahibi olacaklara kredi vermesi gerektiğini belirten durbakayım, “Bu şartlar gerçekleşirse yıllık 1.5 milyon adedin üzerine rahatlıkla çıkarız. Bundan daha da önemlisi orta ve alt gelir grubunun ev sahibi olmasına zemin hazırlarız.” diye konuştu.
Güçlendirme konusunda da düşük faizli kredi verilmeli.”
Deprem güçlendirme derneği degüder başkanı sinan türkkan da kamu bankaları öncülüğünde başlatılan konut kredi kampanyasının tarihi bir hareketliliği beraberinde getirdiğini söyledi.
Haziranın ilk 19 gününde 11,5 milyar liralık kredi hacmi oluştuğunu ifade eden türkkan, bu hacmin 2018 ve 2019’un tamamından fazla olduğunu bildirdi.
Bu hareketliliğinin konut ihtiyacının her zaman sürdüğünü gösterdiğini vurgulayan türkkan, şunları kaydetti.