Çin’in mart ayındaki yeni yuan kredilerinin şubat ayı toplamının iki katına çıkması bekleniyor.

Çin Merkez Bankası’nın ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla önümüzdeki aylarda daha fazla teşvik önlemi alması beklenirken mart ayında yeni yuan kredilerinde önemli bir toparlanma bekleniyor.Reuters’in 22 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre, çin bankaları geçen ay 3,56 trilyon yuan net yeni yuan kredisi verdi ve bu rakam şubat ayında verilen 1,45 trilyon yuanlık kredinin iki katından fazla.
Ancak mart ayı için öngörülen rakam yine de bir önceki yılın aynı döneminde verilen 3,89 trilyon yuanlık yeni kredi miktarından daha az olacak. Ocak ayındaki rekor kredi genişlemesinin ardından şubat ayında kayda değer bir düşüş yaşandı. Mart ayı tahminlerinin gerçekleşmesi halinde, ilk çeyrek için toplam krediler 9,93 trilyon yuan olacak ve geçen yılın ilk çeyrek rekoru olan 10,6 trilyon yuanın biraz altında kalacak.
UBS analistleri bankaların reel ekonomiye kredi desteğini sürdürerek şubat ayındaki önemli düşüşün ardından toparlanmaya başladığını belirttiler. Analistler ayrıca banka dışı finansal kuruluşlara NBFI verilen kredilerden gelen desteğin bir önceki aya göre azalmış olabileceğini de belirttiler. Şubat ayında aracı kurumlar ve fonlar gibi kuruluşları içeren NBFI’lere verilen yeni kredilerde önemli bir artış görülmüş ve bu kredilerin zor durumdaki hisse senedi piyasasını desteklemek için kullanılmış olabileceğini spekülasyonlarla yol açmıştı.
Baskılara rağmen çoğu analist çin merkez bankası’nın diğer büyük ekonomilerde görülene benzer şekilde agresif niceliksel gevşeme önlemleri almak yerine geleneksel finansal araçları kullanmaya devam edeceğine inanıyor. Çin 2024 yılı için %5 civarında zorlu bir ekonomik büyüme hedefi belirlemiş olup, salgın sonrası hızlı toparlanmanın 2023 yılının başlarında azalmasından bu yana tüketici ve şirket güveninde süregelen zayıflık söz konusudur.
Çin merkez bankası başkan yardımcısı xuan changpeng bu yılın başlarında yapılan 50 baz puanlık önemli bir indirimin ardından, bankalar için zorunlu karşılık oranının azaltılması için hala potansiyel olduğunu belirtti. Bu indirim son iki yılda görülen en büyük indirim oldu. Çin, kredi ve likiditenin geniş bir ölçüsü olan toplam sosyal finansman TSF ve para arzındaki büyümenin 2024 yılında ekonomik büyüme ve enflasyon için beklenen hedeflerle uyumlu olmasını sağlamayı taahhüt etmiştir.