Çin’in ilk çeyrek GSYİH büyümesi %4,6’ya gerileyerek teşvik ihtiyacına işaret etti.

Çin ekonomisinin 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,6 oranında büyümesi beklenmekte olup, bu oran bazı erken dengeleme işaretlerine rağmen son bir yılın en yavaş hızına işaret etmektedir.
Bu genişleme oranı %5,0 civarındaki resmi yıllık hedefine altında kalmakta ve politika yapıcılar üzerinde ek teşvik tedbirleri almaları yönünde baskı yaratmaktadır. Toplam 86 ekonomistin tahminlerinin medyanından elde edilen tahmin 2023’ün son çeyreğinde kaydedilen %5,2’lik büyümeye kıyasla bir yavaşlama olduğunu gösteriyor. Ocak ve şubat aylarında fabrika üretimi perakende satışlar ve ihracata ilişkin beklenmedik derecede güçlü verilere rağmen ilk çeyreğin performansı bir önceki yılın aynı döneminden bu yana görülen en zayıf performans olup ekonomik zorlukların altını çizmektedir.
Ekonomistler ikinci çeyrekte mütevazı bir toparlanma ile %5,0 büyüme bekliyor. Ancak çin hükümeti, uzun süredir devam eden emlak krizi artan yerel yönetim borçları ve durgun özel sektör harcamaları nedeniyle sekteye uğrayan bir ekonomide güven ve talebi artırma göreviyle karşı karşıya.
yavaş büyümeye yanıt olarak iddialı 2024 GSYH büyüme hedefine ulaşmak için mali ve parasal politika önlemleri uygulanmaktadır. Bir önceki yılın büyümesinin COVID’den etkilenen 2022’den kaynaklanan düşük baz etkisi nedeniyle potansiyel olarak şişirilmiş olduğunu belirtmek gerekir.
Fitch kısa süre önce çin’in kredi notu görünümü negatife çevirerek odak noktası emlak sektöründen uzaklaşırken altyapı ve yüksek teknolooji üretimine yönelik artan harcamalarla ilişkili risklere işaret etti.
tüketici enflasyonun mart ayında beklenenden daha fazla düşmesi ve üretici fiyatlarındaki deflasyonun devam etmesi, talebi canlandırmak için daha fazla teşvikin gerekli olabileceğine dair işaretler veriyor. Çeyreklik bazda çin ekonomisinin ekim aralık döneminde %1,0’dan %1,14’e yükselmesi bekleniyor. Asya kalkınma bankası ADB çin’in 2024 yılı ekonomik büyüme tahminini hane halkı tüketiminin güçleneceği beklentisiyle %4,5’ten %4,8’e yükseltti. Ayrıca emlak sektöründeki sorunların ele alınması, özel yatırımlarının ve tüketici harcamalarının desteklenmesi için etkili tedbirlere ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
Çin halk bankası PBOC bu yıl politika desteğini artırmayı taahhüt etti ve yılın başlarında 50 baz puanlık önemli bir indirimin ardından üçüncü çeyrekte bankaların zorunlu karşılık oranlarını 25 baz puan düşürmesi bekleniyor. PBOC başkan yardımcısı xuan changpeng mart ayı sonunda yaptığı açıklamada ZK oranlarında daha fazla indirim yapılması için hala potansiyel olduğunu belirtmiştir.