Çin’den 140 milyon dolar kaynak.

Vakıfbank, Türkiye ile çin arasındaki dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere çin exim bank ile 140 milyon dolar tutarında bir yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı.
Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre banka, Türkiye’ye yurtdışından kaynak getirmeye devam ediyor.
Banka, çin exim bank ile ilişkileri geliştirmek, farklı ekonomik bölgelerden yatırımcı ve finans kuruluşlarına ulaşarak kaynak çeşitliliğini artırmak ve çin ile ticaret işlemi gerçekleştiren müşterilerine destek olmak amacıyla kredi anlaşması imzaladı. Banka, kredi anlaşması ile 140 milyon dolar tutarında bir yıl vadeli yeni bir kaynak temin etti.
Açıklamada görüşlerime yer verilen vakıfbank genel müdürü abdi serdar üstünsalih, söz konusu kredinin çin exim bank ile gerçekleştirilen ilk işlem olmasının önemli olduğunu belirtti.
Yurt dışından sağladıkları bu yeni kredi ile vakıfbank’ın kaynak yapısının coğrafi çeşitliliğini artırarak, uluslararası yeni finans kuruluşlarına da ulaştığını, kaynak teminin de sınır tanımadığının görüldüğünü ifade eden üstünsalih çin’in önde gelen finans kuruluşlarından çin exim bank ile başlayan bu iş ifade eden üstünsalih “Çin”‘in önde gelen finans kuruluşlarından çin exim bank ile başlayan bu iş birliğimizin önümüzdeki günlerde artarak devam etmesini bekliyoruz. Temin ettiğimiz söz konusu yeni kaynak, diğer muhabir bankalar ve yatırımcılar nezinde de türk bankacılık sektörünün ve bankamızın kredibilitesini ve itibarına olumlu katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.
Farklı coğrafyalardan kaynak teminine devam edeceğiz.
Abdi serdar üstünsalih 140 milyon dolar tutarındaki kredi sayesinde vakıfbank’ın fonlama tabanının kaynak çeşitliliği açısından daha da zenginleştiğini vurguladı.
Vakıfbank olarak uluslararası piyasalardaki uzun vade ve uygun maliyetli fonlama alternatiflerini değerlendireceklerini belirten üstünsalih, “ayrıca farklı ekonomik bölgelerden yeni yatırımcı ve değerlendiriklerini belirten üstünsalih, piyasalardan sağladığımız fonlarla dış ticareti finanse etmeye, milli ekonomimize ve reel sektöre destek olmaya ve türkiye bilançosuna azami katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.