Çin, ekipman ve tüketim malları iyileştirmelerini finanse etmeyi taahhüt ediyor.

İç talebi canlandırmak ve ekonomiyi desteklemek amacıyla çin ekipman yenileme ve tüketim malları takas programlarına katılan şirketlere önemli miktarda mali destek sözü verdi. Duyuru, çin kabinesi tarafından geçen ay yayınlanan ve yatırım ve tüketimi teşvik etmeye yönelik tedbirleri detaylandıran bir eylem planının ardından bugün hükümet yetkilileri tarafından yapıldı. Ulusal kalkınma ve reform komisyonu başkan yardımcısı zhao chenxin düzenlediği basın toplantısında merkezi yatırım, merkezi mali fonlar ve diğer kaynakların büyük ölçekli ekipman yenilemeleri ve tüketim malları takasları için güçlü destek sağlayacağını belirtti.
Zhao kilit sanayi ve tarım sektörlerindeki ekipman yenilemelerine yapılan yıllık yatırımın 5 trilyon yuanı aşması ve otomobil ve ev aletlerinin değişitirilmelerine yönelik talebin 1 trilyon yuanı geçmesi nedeniyle önemli bir pazar potansiyeli olduğunu vurguladı. Zhao bu girişimin ekonomik büyüme üzerinde önemli bir etkisi olmasının beklendiğini vurgulayarak, sadece tüketim ve yatırımı artırmakla kalmayıp aynı zamanda enerji tasarrufu ve yüksek kaliteli kalkınmayı da teşvik edeceğini belirtti. Hükümetin hedefi, önemli ekonomik sektörlerdeki ekipman yatırımını 2023’ten 2027’ye kadar %25 oranında arttırmak ve kullanılmış otomobil ve ev aletlerinin geri dönüşümünü hızlandırmaktadır.
Maliye bakanlığı yetkilisi Fu jingling brifingde girişimi daha da desteklemek için hükümetin ekipman yükseltmelerine katılan firmalara vergi teşvikleri ve faiz oranı sübvansiyonları sunacağını duyurdu.
Bu hamle, ülke içindeki ekonomik faaliyeti artırmaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası.